“Një bos mafioz shumë rrallë e tërheq këmbëzën vetë”/ Detaje se si Thaçi u mundua ta fsheh padinë e Gjykatës Speciale – ja si tentoi të ik!

Jack Smith, prokurori special i ngarkuar për të vendosur nëse do të ndjekë penalisht Donald Trump, ka përvojë në ndjekjen e ish-presidentëve.

Dëshmitarët kishin humbur shpresat dhe u zhdukën. I dyshuari kriminal nr. 1 ishte bërë president. Dhe aktakuza e shumëpritur tani dukej e paarritshme.

Më pas, prokurori amerikan Jack Smith erdhi dhe mori përgjegjësinë, duke i dërguar hetuesit e tij në një mision agresiv për të rifituar dëshmitarët ngurrues – duke synuar politikanët gojëngushtë dhe nacionalistët militantë që i kishin mbajtur të heshtur, shkruan Daily Beast, përcjell “Bota sot”,

Historia mund të tingëllojë e njohur. Por kjo histori ka të bëjë në fakt për përpjekjet e Smith në Kosovë, një vend i vogël në Evropën Juglindore që historikisht ishte një enklavë shqiptare në Serbi. Ishte e vështirë në çdo hap. Smith duhej të mbronte punën e tij nga akuzat e përhapura se ai po kryente një ndjekje të padrejtë politike për të hequr liderin e preferuar të vendit. Dhe narrativa ishte se bashkëpunëtorët janë tradhtarë – dhe se këta avokatë si Smith po përpiqeshin të shkatërronin vendin.

Image

Ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i cili dha dorëheqjen dhe u mbajt në paraburgim në një gjykatë për krimet e luftës, del për herë të parë para Dhomës së Specializuar të Kosovës në Hagë, Holandë, më 9 nëntor 2020.

Mund të jetë një përvojë e paçmuar.

Që kur Departamenti i Drejtësisë i SHBA-së emëroi Smithin si këshilltarin special të besuar që hetonte ish-Presidentin Donald Trump muajin e kaluar, ka pasur dhjetëra profile lajmesh që fokusohen në kohën e tij si prokuror vendas që hetonte korrupsionin publik. Madje disa e kanë identifikuar gabimisht gjykatën ndërkombëtare ku ai shërbeu. Por kjo është vështrimi i parë gjithëpërfshirës se çfarë saktësisht arriti ai gjatë një detyrë speciale jashtë vendit në Evropë, ku ai rrëzoi presidentin në detyrë të Kosovës—dhe fitoi kredencialet për të synuar një amerikan.

Nuk është se ky është rodeo i tij i parë,” tha David Schëendiman, i cili udhëhoqi hetimin për Kosovën derisa Smith mori përsipër. “Kjo ka pasoja të mëdha politike. Duhet guxim. Jack duhet të vendosë nëse ai do të padisë një ish-president të Shteteve të Bashkuara. Por të njëjtën gjë ka bërë edhe kur është fjala për Hashim Thaçin”.

Ish-presidenti i Kosovës mbetet i bllokuar brenda një burgu në qytetin holandez të Hagës. Të kuptuarit se si ai arriti atje ndihmon në kontekstualizimin e trashëgimisë së Smith në zyrën e diskutueshme të prokurorit ndërkombëtar që ai drejtoi deri në muajin e kaluar – dhe aftësinë e tij për t’u përballur me Trump tani.

Shpërbërja e Jugosllavisë post-komuniste në fillim të viteve 1990 çoi në një luftë brutale të trashëgimisë midis popujve dhe republikave të saj përbërëse të shënuar nga mizori, duke përfshirë përdhunimet dhe vrasjet masive dhe spastrimin etnik të gjerë. Konfliktet që shpërthyen fillimisht në Slloveni dhe më pas në Kroaci, Bosnje-Hercegovinë dhe Serbi tërhoqën vëmendjen globale dhe tërhoqën paqeruajtësit ndërkombëtarë – të cilët shumë shpesh qëndruan pranë derisa masakra vazhdonte. Pas saj, shumica e përpjekjeve për ndëshkimin e njerëzve për krime kundër njerëzimit u drejtuan ndaj serbëve që urdhëruan ose udhëhoqën sulmet e përgjakshme ndaj civilëve, burra si Slobodan Millosheviq dhe Ratko Mlladiq.

Rrallëherë u hodhën akuza ndaj rebelëve të Kosovës të mbështetur nga NATO, lufta për pavarësinë e të cilëve kundër forcave serbe arriti kulmin me bombardimin e NATO-s të objektivave brenda Serbisë në vitin 1999. Kjo do të thotë, derisa një prokuror zviceran shkroi një libër tregues në vitin 2008 duke pretenduar se Ushtria Çlirimtare e Kosovës kishte kryer edhe tortura—dhe se UÇK-ja madje ishte angazhuar në një komplot të sëmurë për t’i hequr organet me forcë të burgosurve për t’i shitur në tregun e zi.

Kur një raport zyrtar i qeverisë evropiane në vitin 2011 mbështeti disa nga këto pretendime, diplomatët amerikanë dhe evropianë bashkuan forcat për të krijuar një gjykatë të re penale ndërkombëtare që do të fokusohej vetëm në abuzimet e UÇK-së, duke i bërë presion Kosovës që të pranonte rezultatet.

Shtetet e Bashkuara, të njohura për qasjen e tyre të ngulitur ndaj zbatimit të ligjit, furnizuan avokatët për të ndërtuar çështjen. Clint Ëilliamson, i cili më parë kishte ndjekur penalisht serbët, udhëhoqi përsëritjen e parë të atij hetimi deri në vitin 2014. David Schëendiman, një tjetër prokuror federal i kthyer në diplomat, arriti të hapë Zyrën e re të Prokurorisë së Specializuar të Kosovës me bazë në Holandë gjatë katër viteve të ardhshme.

Në kohën kur Smith u emërua për të drejtuar këtë zyrë të re në vitin 2018, përpjekjet kishin ngecur, sipas dy burimeve që diskutuan dramën burokratike të dorës së parë në kushte anonimiteti. Vetë kalimi i plotë i kohës e kishte dëmtuar hetimin, thanë ata. Zhvillimi i një gjykate të re me rregulla të reja dhe nisja e një operacioni të ri të zbatimit të ligjit nuk ishte shaka. Por e gjithë përpjekja kishte filluar të dukej si një nga ushtrimet administrative të Perëndimit që nuk çonte askund.

Kishin kaluar plot 19 vjet që kur rebelët e UÇK-së gjoja kishin kryer këto operacione të fshehta mjekësore mbi robërit dhe ende nuk ishte ngritur asnjë aktakuzë nga kjo zyrë e re. Dëshmitë në Kosovë ishin asgjësuar. Dhe ata pak dëshmitarë të guximshëm për të dalë përpara ishin edhe më të frikësuar, sepse prokurorët ndërkombëtarë kishin dështuar në përmbushjen e premtimeve që kishin dhënë. Deri më tani, veteranët e UÇK-së kishin një mbytje në politikën e brendshme. Dhe një udhëheqës i milicisë së kohës së luftës, Thaçi, ishte ngritur për t’u bërë kryeministër i Kosovës—duke shpallur zyrtarisht pavarësinë nga Serbia në vitin 2008—dhe përfundimisht president.

Image

Hashim Thaçi, qendër, shefi politik i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) bisedon në një konferencë shtypi në qytetin e Trpezës më 13 mars 1999.

Shtypja serbe ishte e tmerrshme,” tha Williamson për Daily Beast. “UÇK-së iu dha shumë merita nga popullata për daljen dhe luftimin e serbëve. Ata kishin statusin e heroit. Ajo që ndodhi është se Thaçi dhe të tjerët e shfrytëzuan këtë për të avancuar fatet e tyre politike”.

Smith, i veshur me rroba të purpurta në një zyrë të re në Hagë, tani u përball me një president jashtëzakonisht popullor 1000 milje larg, i cili ndihej i guximshëm nga kredencialet e tij nacionaliste dhe i mbrojtur nga një narrativë mbizotëruese: se çdo sulm ndaj tij ishte një sulm ndaj vetë Kosovës.

“Kjo është një formulë që funksionoi për vite me radhë: “Ky është një sulm ndaj pavarësisë sonë, lirisë sonë”.

Duke u përpjekur ta kolektivizojnë këtë, ata u përpoqën të minojnë procesin gjyqësor,” vuri në dukje Williamson.

Prioriteti i parë i Smith ishte t’i jepte frymë vetë hetimit, tha Ëilliamson, i cili fillimisht rekomandoi prokurorin më të ri për këtë punë.

Kur Jack hyri, ai me të vërtetë bëri një shtyp të plotë të gjykatës për të marrë përsëri këta dëshmitarë që kishin kontribuar në procesin më herët. Ai po i shtynte prokurorët e tij që t’i kthenin këta dëshmitarë në grup, “tha Williamson.

Në vetvete ishte një arritje monumentale.

Kërcënimi i dëshmitarëve është endemik në rastet e krimeve të luftës, sepse askush nuk dëshiron të dëshmojë kundër heronjve të luftës. UÇK-ja perceptohet si çlirimtare,” tha Dean Pineles, një gjykatës amerikan që shërbeu në një gjykatë tjetër ndërkombëtare që ka shqyrtuar krimet e luftës në Kosovë.

Sapo i ftuan të brendshëm të flisnin përsëri, Smith më pas zhvilloi shpejt një ndjenjë se si vepronin Thaçi dhe të tjerët. Studiuesit ligjorë kanë vënë në dukje se si ndjekja penale e krimeve të mizorive të kohës së luftës – e kryer nga ushtarët nën drejtimin e liderëve që mbajnë përgjegjësinë përfundimtare, por mbeten të mbrojtur nga klani i tyre – është diçka si të rrëzosh një turmë. Hetuesit duhet të grumbullojnë provat bazë të një krimi – si ajo që ka ndodhur dhe ku – ndërsa hartojnë një zinxhir komandimi.

Kjo nuk është ndryshe nga ndjekjet e krimit të organizuar. Një bos mafioz shumë rrallë e tërheq këmbëzën vetë. Ai urdhëron dikë ta bëjë këtë. Ju duhet të zhvilloni lidhjet midis tërheqësit të këmbëzës dhe shefit të madh që jep urdhrat që kjo të bëhet – ose të krijoni kushtet që kjo të ndodhë, “tha Williamson. “Kjo ishte një fushë ku Jack bëri shumë përparim, duke i mishëruar këto marrëdhënie me strukturat në Kosovë… kush ishte përgjegjës për çfarë.”

Zyra e Smith kishte gjithashtu pjesën e saj të duhur të incidenteve të dyshimta nën mbikëqyrjen e tij.

Tronditja e parë erdhi në qershor 2020, kur zyra e tij u duk se kishte thyer rregullat duke zbuluar se kishte paditur fshehurazi vetë Thaçin muaj më parë. Por njoftimi, i bërë në një komunikatë për media, u publikua pikërisht në momentin që presidenti i Kosovës kishte hipur në aeroplan për një takim me Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë.

Lëvizja, e perceptuar nga disa si jashtëzakonisht e llogaritur, është ende e mbuluar me intriga. Tani duket se prokurorët po përpiqeshin ta ndalonin Thaçin që të përdorte një takim me Trump për t’i bërë presion Shteteve të Bashkuara që të heqin dorë nga rasti, sipas një personi të lidhur mirë që monitoron rastin, i cili kërkoi të mbetet në prapavijë.

Natyra e befasishme e njoftimit ia grabiti përkohësisht administratës Trump një fitore diplomatike, duke pasur parasysh se ajo synonte të përdorte takimin për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi. Kjo krijoi një vijë me pika midis Trump dhe Smith për herë të parë.

Por gjithashtu e vendosi shefin e inteligjencës Trump, i cili e organizoi atë takim, Richard Grenell, në kundërshtim me Smith. (Ata janë të vendosur të kundërshtojnë njëri-tjetrin edhe një herë. Në muajt e fundit, Grenell ka dalë për të mbrojtur Trumpin kundër pjesëve të ndryshme të hetimit të DD-së, duke justifikuar sesi Trump mbajti dokumente të klasifikuara në shtëpi pas presidencës dhe duke hedhur poshtë seriozitetin e Janit të Trump 6 kryengritje.)

Incidenti i dytë i dyshimtë në orën e Smithit erdhi në formën e një gabimi të turpshëm – ose një lojë prokuroriale të fshehtë tronditëse, në varësi të kujt pyesni.

Në shtator 2020, të dhënat e prokurorisë shumë sekrete – komunikimet e printuara dhe listat e dëshmitarëve – përfunduan disi në zyrën e shoqatës së veteranëve të luftës së UÇK-së. Grupi i veterinerëve që urren prokurorët ndau dokumentet me gazetarët. Kur të paktën një stacion televiziv lokal transmetoi emrat, ai vendosi një objektiv të madh në shpinë të dëshmitarëve. Zëvendësi i Smith, një avokat britanik i quajtur Këai Hong Ip, dha dorëheqjen menjëherë pas kësaj. (IP nuk iu përgjigj një kërkese për koment.)

Smith shfrytëzoi rastin për të paditur dy liderët e grupit të veteranëve të luftës, Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj, të cilët përfundimisht u dënuan me katër vjet burg për pengim të hetimit, shkelje të fshehtësisë së tij dhe frikësim të dëshmitarëve.

Lëvizja u perceptua nga disa si një operacion thumbues – një operacion që ia hoqi muskujt e Thaçit dhe dërgoi një mesazh rrëqethës për këdo që do të synonte një dëshmitar. Por të gjithë ata që folën për The Daily Beast për Smith pranuan se ai doli në krye.

Smith kaloi dy vitet në vijim duke ndërtuar çështjet dhe duke i ndjekur penalisht ato në gjykatë. Ai u largua nga zyra muajin e kaluar për të marrë rolin e tij të ri në DD si një këshilltar special që synon Trump.

Departamenti i Drejtësisë nuk pranoi të vinte Smith në dispozicion për një intervistë.

Kam respekt dhe admirim absolut për njeriun. Ai është shumë, shumë i zgjuar. Etika e tij e punës është e jashtëzakonshme”, tha Schëendiman.

Burimet për këtë histori vunë në dukje unanimisht se përvoja e Smith në luftimin e narrativës së heroit të Kosovës e përgatit atë për sulmin e sjellë nga Trump, i cili ka përdorur postimet sociale dhe intervistat me propagandistët për të hedhur dyshime mbi dy hetimet e vazhdueshme të FBI-së. Dhe disa tërhoqën paralele midis sfidave me të cilat ai u përball me taktikat e mafias shqiptare dhe atyre që ai bën tani, teksa drejton përpjekjet kundër një presidenti amerikan që është mbrojtur me besnikët e MAGA-s.

Smith, thanë ata, është një përshtatje e natyrshme.

“Ata nuk mund të kishin zgjedhur një person më të mirë për këtë… Jack është një prokuror shumë praktik. Ai e shtyn stafin e tij të punojë shumë. Ai është i zellshëm dhe i përpiktë për detajet, “tha williamson.

Të gjithë sytë janë tani tek Smith, ndërsa amerikanët presin me ankth një padi të mundshme ndaj Trump, e cila mund të vijë pas javësh, muajsh ose aspak. Por ata që i kushtojnë vëmendje përtej Atlantikut mund të kenë së shpejti një pamje paraprake se sa efektiv është ai në të vërtetë. Ish-presidenti i turpëruar i Kosovës pritet të dalë në gjyq diku në fillim të vitit 2023./BOTASOT

Story i mëparshëm

Me zor ju zë gjumi, ja sekreti

Story i radhës

SHBA përshëndet lirimin e dy amerikanëve nga Afganistani

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish