Një aplikacion që përkthen mjaullimën e maceve

Një aplikacion i cili ka për qëllim të përkthejë mjaullimën e maceve është zhvilluar nga një ish inxhinier i Amazon Alexa.

MeowTalk regjistron zërin dhe përpiqet të identifikojë kuptimin. Ata që kanë mace mund të etiketojnë përkthimin për të krijuar një databazë prej të cilit një softuer i inteligjencën artificiale i integruar mëson prej saj.

Aktualisht janë vetëm 13 shprehje në fjalor si “Më ushqe,” “Jam e nevrikosur” dhe “Më lër rehat.”

Hulumtuesit sugjerojnë se ndryshe nga njerëzit, macet nuk kanë një gjuhë të përbashkët. Çdo mjaullimë është unike dhe dedikuar pronarit të saj e disa me vokale se të tjerat.

Falë inteligjencës artificiale sa më shumë të përdoret aplikacioni, aq më i saktë bëhet. Aplikacioni është falas për tu shkarkuar në Google Play Store dhe Apple App Store. /PCWorld Albanian

Ngjarja paraprake

MPB: 683 shkelje për mos mbajtje të maskës mbrojtëse

Ngjarja e ardhëshme

683 shkelje për mosmbajtje të maskës mbrojtëse

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian