Nisin bisedimet, por shpresat për një përparim janë të pakta

Delegacionet ruse dhe ukrainase kanë mbërritur tani në Dolmabahçe – zyra e Presidentit Erdogan në brigjet e Bosforit këtu në Stamboll, raporton BBC, transmeton “Bota sot”.

Ata janë ulur përgjatë një tavoline të gjatë përballë njëri-tjetrit. Udhëheqësi turk u është drejtuar atyre, pasuar me duartrokitje.

Këto janë bisedimet e para ballë për ballë në më shumë se dy javë, por shpresat për ndonjë përparim janë të pakta.

Erdogan foli për “dhimbjen e tij të thellë” që konflikti ka hyrë në javën e pestë, duke thënë se miqësia e Turqisë me të dy vendet i dha asaj një detyrim për të ndërmjetësuar.

“Është në duart e të dyja palëve të ndalojnë këtë tragjedi,” tha ai.

Turqia është anëtare e NATO-s, por ruan lidhje të forta me Rusinë. Erdogan i ka rezistuar bashkimit me sanksionet e Perëndimit kundër Moskës – një nga vendet e pakta që ende e ka bërë këtë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

​“Katar 2022”, sot zhvillohen dy finalet e play-off-it

Story i radhës

Përdorimi i pakicave etnike, fetare të Rusisë dhe përdorimin i luftëtarëve të huaj terroriste nga ana e Rusisë

Të fundit nga