Nigeri, së paku 15 të vdekur gjatë përleshjeve të reja etnike

Guvernatori i shtetit Gombe, Inuwa Yahaya, deklaroi se përleshja ndodhi në rajonin Balanga, mes grupeve etnike Lunguda dhe Waja.

Së paku 15 persona kanë humbur jetën gjatë përleshjeve mes dy grupeve etnike në shtetin federal nigerian Gombe, raporton Anadolu Agency (AA).

Guvernatori i shtetit Gombe, Inuwa Yahaya, deklaroi se përleshja ndodhi në rajonin Balanga, mes grupeve etnike Lunguda dhe Waja.

Është konfirmuar se për vdekje pësuan së paku 15 persona, si dhe shumë persona janë plagosur.

Gjatë përleshjeve janë djegur edhe shumë shtëpi, me ç’rast qindra banorë të rajonit në frikë kanë braktisur shtëpitë e tyre.

Ndërkohë, në këtë shtet është shpallur orë policore.

Në shtetin Gombe shpesh ndodhin përleshje mes grupeve etnike që zakonisht shkaktohen nga mosmarrëveshjet rreth ndarjes së resurseve natyrore.

Ngjarja paraprake

Maqedoni e Veriut, BFI në mbështetje nga Turqia do të shpërndajë 80 tonë ndihma humanitare

Ngjarja e ardhëshme

Ftesa e Ramës për bashkëpunim pas zgjedhjeve/ Artan Fuga pyetje publike Lulzim Bashës

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian