Ngushtohet “rrethi”, zyrtarët: Afrohen trupat e Rusisë, vetëm 50 km larg kufirit me Ukrainën

Rusia po vazhdon të grumbullojë forcat e saj rreth kufirit ukrainas. Sipas CNN, zyrtarët kanë pohuar se gati gjysma e grupeve luftarake të Moskës që rrethojnë Ukrainën tani janë afruar brenda 50 kilometrave (rreth 31 milje) nga kufiri me Ukrainën. 

Duke folur gjatë një konference të inteligjencës, zyrtarët thanë se Rusia ruan “forcë të jashtëzakonshme” në kufirin e Ukrainës dhe ka masën ushtarake në vend për të kryer një pushtim të Ukrainës, duke shtuar se nga 14 grupet e betejës që besohet se kanë qenë në tranzit drejt kufirit më herët, një numër i konsiderueshëm tashmë ka ardhur në vend.

Përveç grumbullimit të trupave, zyrtarët vunë në dukje ndërtimin e një ure gjatë 72 orëve të fundit, të cilën ata e përshkruan si shumë të pazakontë dhe të papajtueshme me çdo stërvitje ushtarake të kaluar.

Ata gjithashtu vunë në dukje tre anije shtesë që mbërrijnë në Krime dhe shtimin e automjeteve ushtarake dhe helikopterëve në Valyiuki në Rusinë jugperëndimore, e cila është 25 kilometra (rreth 15.5 milje) nga kufiri i Ukrainës. 

Duke iu përgjigjur raporteve si nga forcat e armatosura ukrainase ashtu edhe nga separatistët që kontrollojnë pjesë të Ukrainës lindore për bombardime të reja në rajonin e Donbas të enjten herët, zyrtarët perëndimorë thanë se sensorët e tyre nuk gjetën prova për të mbështetur përdorimin e artilerisë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Mickovskit dhe VMRO-së i pengojnë shqiptarët në krye të shtetit

Story i radhës

Reagim i ashpër në Serbi: Cili tradhtar e lejoi pjesëmarrjen e Kosovës në Beograd?

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish