Ngjarjet kryesore deri më tani në ditën e 25-të të pushtimit rus të Ukrainës

Lexues të nderuar, nëse tani jeni kyçur në blogun tonë lidhur me luftën në Ukrainë, këto janë ngjarjet kryesore që kanë ndodhur deri më tani në ditën e 25-të të pushtimit rus të Ukrainës.

-Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se rrethimi i qytetit të Mariupolit do të mbahet mend për shekuj me radhë, duke thënë se përfshin krime lufte të kryera nga forcat ruse

-Zyrtarët ukrainas thanë se në Mariupol, Rusia ka bombarduar një shkollë ku strehoheshin 400 civilë

-Në orët e para të mëngjesit të 20 marsit, sirena për sulme ajrore janë dëgjuar në Kiev, Sumi, Mikolaiv, Poltava, Harkiv, Çerkasi, Odesa dhe Zaporizhja

-Ushtria ukrainase tha se forcat ruse po rigrupohen dhe po riparojnë pajisjet e dëmtuara në vend se të nisin ofensiva të reja

-Zyrtarët lokalë thanë se janë evakuuar 71 fëmijë nga një jetimore në Sumi

-Inteligjenca britanike tha se Rusia po dështon që të marrë kontrollin e hapësirës ajrore ukrainase, që sipas zyrtarëve britanikë, ka qenë objektivi primar i Rusisë

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Inteligjenca britanike lëshon alarmin për Ukrainën

Story i radhës

Çka i sollën Kosovës vitet e tranzicionit?

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish