Ngjarja e rëndë në Paris: Mësuesi pritet në kokë, policia neutralizon autorin

Policia franceze qëlloi një të dyshuar të premten pasi një burrë u pre me kokë pranë Parisit.

Sipas raporteve lokale, i dyshuari i preu kokën një burri në komunën veri-perëndimore të Conflans-Sainte-Honorine në departamentin Val-d’Oise.

Ai thuhet se bërtiti “Allah akhbar” dhe kërcënoi policinë me një armë. Policia i kërkoi publikut të shmangte zonën.

Prokuroria Kombëtare Anti-Terroriste (PNAT) njoftoi se po hetonte një vrasje “në lidhje me një ndërmarrje terroriste” dhe “shoqatë kriminale terroriste”. sipas PNAT.

Nën-Drejtoria Anti-Terroriste e Policisë dhe Drejtoria e Përgjithshme e Sigurisë së Brendshme (DGSI) ishin gjithashtu të përfshirë, njoftoi Le Monde.

Nuk ishte menjëherë e qartë nëse sulmuesi i dyshuar ishte vrarë. Ministri i Brendshëm, Gerald Darmanin thuhet se ndërpreu udhëtimin e tij në Marok dhe po kthehej në Paris.

Kryebashkiaku lokal Eragny Thibault Humbert i tha Evropës 1: “Është jashtëzakonisht e dhunshme”. “Është e nevojshme të nënvizohet shpejtësia me të cilën oficerët e policisë neutralizuan individin,” tha ai.

Policia u tha gazetarëve se viktima ishte një mësues.

Ngjarja paraprake

Dua Lipa reagon pas lajmeve se policia ia ndërpreu xhirimet e videoklipit

Ngjarja e ardhëshme

Likaj reagon pas shtimit të rasteve me COVID-19

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian