Nga Zhonga te Gerasimov/ Këta janë nëntë komandantët ushtarakë të Vladimir Putinit që janë vrarë në luftën me Ukrainën

Ata janë në mesin e 12,000 trupave ruse që Ukraina tani pretendon se i ka vrarë, pasi një zyrtar i Kremlinit thuhet se e ka përshkruar fushatën për të nënshtruar fqinjin e saj si një “grumbull kufomash”.

Komandanti i fundit i lartë që ka vdekur është gjeneralmajor Vitaly Gerasimov, i cili u vra në luftime jashtë qytetit të dytë të Ukrainës, Kharkiv.

Gerasimov iu dha një medalje për “kapjen” e provincës së diskutueshme të Krimesë në 2014, dhe gjithashtu mori medalje pas udhëheqjes së trupave në Siri dhe në luftën e dytë çeçene.

Tre komandantë të tjerë të lartë janë vrarë në luftimet e fundit në Ukrainë.

Nënkoloneli Dmitry Safronov, i cili drejtonte një brigadë marine, vdiq së bashku me nënkolonelin Denis Glebov dhe kolonelin Konstantin Zizevsky, të cilët drejtuan trupat e sulmit ajror.

Safronov dhe Glebov u vranë kur forcat ukrainase rimorën qytetin Chuhuiv, ndërsa Zizevsky u vra në jug të Ukrainës.

Vdekjet e tyre vijnë pas atyre të komandantëve të tjerë të lartë rusë, duke përfshirë dy gjeneralë të tjerë.

Gjeneralmajor Andrei Sukhovetsky u vra nga një snajper ukrainas gjatë luftimeve për aeroportin Hostomel rreth 30 milje jashtë kryeqytetit Kiev.

Gjenerali Magomed Tushaev vdiq kur kolona e tij e forcave speciale çeçene, duke përfshirë 56 tanke, u shkatërrua pranë Hostomelit, në veri-lindje të qytetit.

Ushtarët çeçenë njihen si “gjuetarë” dhe secilit prej tyre thuhet se iu dhanë lista e zyrtarëve të lartë ukrainas që Moska kërkon të vdekur.

Gjithashtu mes të vrarëve rusë është edhe komandanti i luftës Vladimir Zhonga, i cili drejtoi Batalionin Sparta, një njësi ushtarake neo-naziste që ka mbështetjen e Kremlinit.

Grupi qëndron pas një vale sulmesh vdekjeprurëse kundër trupave ukrainase dhe ka zhvilluar luftë në rajonin e Donbass që nga shpërthimi i armiqësive tetë vjet më parë.

Dy komandantë të tjerë të lartë rusë të paidentifikuar janë vrarë gjithashtu në luftime.

Zyrtarët e Kremlinit dyshohet se kanë bërë parashikime “apokaliptike” për konfliktin në Ukrainë, duke e përshkruar pushtimin e 24 shkurtit si një “gabim”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Fifi merr dedikimin emocionues nga partneri për 8 Mars

Story i radhës

Ansambli Shtetëror Shqiptar shënoi Ditën e Mësuesit në Bujanoc

Të fundit nga