Nesër vazhdon debati kuvendor për rebalancin e Buxhetit të Maqedonisë

Në Kuvend pasdite vazhdoi debati për ribalansin e Buxhetit, i cili sillet për shkak të krizës së kovid-19 dhe nga miratimi i të cilit varet fillimi i realizimit të pakos së katërt të masave për përballje me pasojat nga kovid kriza në vlerë prej 470 milionë euro.

Në fund të mbledhjes së sotme të Kuvendit, kryetari Talat Xhaferi e caktoi vazhdimin e kësaj seance për nesër në ora 12:00.

Gjatë debatit, opozita ka dhënë vërejtje se shpenzimet janë historike në nivel më të lartë, realizimi i investimeve kapitale në nivel më të ulët, ndërsa paratë e parapara në tre pakot e masave ekonomike deri më tani nuk janë realizuar në tërësi, ndërsa deputetët nga shumica qeveritare qëndruan në mbrojtjen e ribalansit të propozuar dhe apeluan për mbështetjen e tij.

Zëvendësministri i Financave, Dimitar Kovaçevski në debatin theksoi se kjo është kriza më e madhe e cila ka ndodhur në një moment dhe ka bërë ulje të BPV-së të pjesës më të madhe nga të gjitha ekonomitë në botë dhe të gjitha shtetet i kanë rritur deficitet e tyre dhe borxhet publike.

Ngjarja paraprake

“Terminatori” i Ballkanit i kudo gjendur në fushën e lojës, Kuç flet për futbollin dhe jetën në Kosovë

Ngjarja e ardhëshme

Erdoğan: Të gjitha mjetet u mobilizuan për të ndihmuar njerëzit e goditur nga tërmeti

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian