Nëse nuk përmirësohet situata të hënën propozohen masa të reja kundër KOVID-19

epa08517923 An ambulance carrying patient infected with the novel SARS-CoV-2 coronavirus causing the COVID-19 disease arrives at the City General Hospital 8 September in Skopje, North Macedonia, 30 June 2020. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Orari i punës i të gjitha subjekteve ekonomike të jetë deri në orën 23.00, të kufizohet deri në 50 për qind numri i personave në transportin publik si dhe ndalimi i tërësisht i çdo lloj ngjarje. Këto janë disa nga propozimet të cilat në varësi prej situatës, të hënën Komisioni për Sëmundje Infektive së bashku me ministrin e Shëndetësisë, pritet t’ia dorëzojnë Qeverisë për miratim, raporton SHENJA.
Ministri, Venko Filipçe tha se këto masa, së bashku me pakon e masave që u propozua kohë më parë, të cilët tani janë në procedurë kuvendore dhe pritet të miratohen javën e ardhshme, janë të mjaftueshëm për të ndaluar përhapjen e koronavirusit, që fatkeqësisht periudhën e fundit është duke shënuaur shifra rekorde në vendin tonë.

Ndryshe gjatë ditës së djeshme janë bërë 2306 testime, ndërsa janë regjsitruar 438 raste të reja me Covid-19.
Ndërkohë kanë ndërruar jetë 6 persona, 3 pacientë nga Shkupi, 1 nga Kriva pallanka, 1 nga Strumica dhe 1 nga Shtipi.

Instituti për Shëndet Publik ka regjistruar 191 persona të shëruar.

Ngjarja paraprake

“Faktet kanë rëndësi!”, Veliaj publikon foton e ndryshimit të rrënjësishëm të Sharrës

Ngjarja e ardhëshme

Çavuşoğlu: Armenia po kryen krime lufte

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian