Nëse lufta vazhdon Ukraina mund të mbetet pa grurë!

Ukraina mund të mos prodhojë të korra të mjaftueshme për të eksportuar nëse fushatat e mbjelljes së këtij viti ndërpriten nga pushtimi rus, tha këshilltari presidencial Oleh Ustenko, shkruan The Guardian, transmeton Bota sot.

“Ukraina ka rezerva të mjaftueshme gruri dhe ushqimi për të mbijetuar për një vit, por nëse lufta vazhdon, nuk do të jetë në gjendje të eksportojë grurë në botë dhe do të ketë probleme”, tha ai.

Kjo deklaratë e këshilltarit të presidentit vje në kohën kur pushtimi rus ka hyrë në javën e katërt, ndërsa pasojat në popull dhe ekonomi janë u shtuar dita ditës,

Ukraina është eksportuesi i pestë më i madh i grurit në botë dhe njihet për eksportet në gjithë botën.

 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Aktorja e famshme revoltohet me presidentin rus: Uroj që jeta e tij të jetë e mjerueshme

Story i radhës

Cila është e vërteta e agresionit rus në Ukrainë, dhe pse Vlladimir Putini do pëson humbje në fushën e betejës ushtarake dhe diplomatike..!?

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish