Në vitin 1960, Nixon dhe Kennedy zhvilluan debat në formatin që e refuzoi Trumpi

Siç kemi raportuar më parë, organizatorët e debatit presidencial amerikan kanë vendosur të ndryshojnë formatin e përplasjes së ardhshme televizive midis presidentit, Donald Trump dhe sfiduesit demokrat, Joe Biden, duke zgjedhur një ngjarje virtuale sesa një personale.

Trump e ka përqeshur propozimin, duke hedhur poshtë idenë e një debati virtual si “qesharak”, raporton BBC.

Sidoqoftë, formati ishte i pranueshëm për dy ish-presidentët, Richard Nixon dhe John F Kennedy, kur po garonin për Shtëpinë e Bardhë në vitin 1960. Atëbotë, natyrisht nuk kishte coronavirus.

Por në debatin e tyre të tretë të fushatës, Nixon dhe Kennedy u takuan ballë për ballë, megjithëse përmes një lidhjeje video nga qytete të ndryshme në brigjet perëndimore dhe lindore të SHBA-së.

“Të dy kandidatët nuk do të ndajnë të njëjtën platformë”, tha moderatori Bill Shadel kur hapi debatin. “Në New York, senatori i nominuar për president presidencial John F Kennedy. I ndarë nga 3,000 milje, në një studio në Los Angelos, Zëvendës-Presidenti i nominuar për president presidencial, Richard M Nixon”.

Ndryshe, organizatorët këtë hap e ndërmorën pasi që republikani Trump është infektuar me coronavirus. 

Ngjarja paraprake

Punësimi i Bojan Iliç , ja çka thotë Zekiri

Ngjarja e ardhëshme

Enca poston foton me bikini dhe ‘ngacmon’ reperin: Për ty jam e keqe

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian