Në veri të Kosovës, qytetaria në nivel rrugaqërie!?

Ndalimi i zyrtarëve të lëvizjës Vetëvendosje!, dhe shamjet e klithmat fashiste kundër Kosovës – në Kosovë (territorin kushtetues të saj) duhet ta shohim me indinjatë, jo gjithaç ndaj turmave ultranacionaliste serbe (që nuk dëgjohen përsëgjalli kur Kosova atje shkon me polici e blinda e kryengritet kur atje shkon Kosova civile) sa ndaj Srpska Lista-s, që nxitë e orienton kundër shqiptarëve këtë fashizëm të ri.

Ky shfrim plot urrejtje, nuk flet shumë për Albin Kurtin e Vjosa Osmanin, sa për rolin abuziv të Srpska Lista dhe mungesën e lojalitetin për shtetin ku ata veprojnë dhe gëzojnë privilegje!

Zotërinjtë Rakić, Simić e tjerët shkojnë e vijnë me Jeep-a t’zi, pronë e po këtij shteti dhe gëzojnë liri të plotë lëvizjeje në Prishtinë e kudo në vend dhe kjo është në rregull, sepse serbët si shtetas të kësaj Republike i realizojnë të drejtat e tyre kushtetuese.

Mirëpo heshtja e tyre kur kolegëve të tyre shqiptarë u vërsulën turma egërshshane, është qyqarllëk dhe dyftyrësi.

P.S.

I vetmi gabim i Albin Kurtit është se matanë Ures së Ibrit ka mësy për pak vota më shumë pra nē rrethana parazgjedhore, për ta rritē patriotizmin deklarativ-vizuel, kurse gabimi i Vjosa Osmanit është i dyfishtë: Duke qenë palë në zgjedhje, e ka vënë postin e UD Presidentes (Komandant Suprem i Forcave të Armatosura) në rrethana poshtruese!

Ngjarja paraprake

Këshilltari i Trumpit ishte zotuar se do ta hajë këpucën e tij nëse Biden fiton, tani po refuzon ta përmbush premtimin e dhënë

Ngjarja e ardhëshme

Marotta flet për shkëmbimin Dzeko-Sanchez

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian