Në QKUK kryhet një operacion i rrallë

Në Klinikën e Kirurgjisë Abdominale është kryer një operacion i ndërlikuar, për herë të parë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, te një paciente e moshës 21-vjeçare.

Për shkak të çrregullimeve abdominale, të lindura me to, pacientja e kishte kryer jashtëqitjen përmes organit gjenital.

Operacioni është kryer me sukses nga mjekët kirurgë, bashkë me anesteziologë dhe pjesën tjetër të ekipit operator, dhe pacienti është në gjendje stabile shëndetësore.

Ky intervenim është i rrallë edhe në qendrat e specializuara botërore, sepse zakonisht këto probleme trajtohen, kur pacienti është foshnje, thuhet në njoftimin e QKUK-së.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Siguria në rrugën Elbasan-Librazhd/ Do vendosën barriera për gurët. Dhe barriera 4 metra të larta

Story i radhës

Takim Ademi- Jonson, ja detajet

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish