Në Kosovë, vetëm 50.5 për qind e qytetarëve janë vaksinuar me dozën e parë

Në nivel vendi, vetëm 50.5 për qind e qytetarëve janë vaksinuar me dozën e parë, 46 për qind me dozën e dytë, ndërsa me të tretën janë vaksinuar vetëm 5.30 për qind

Nga të dhënat nga Ministria e Shëndetësisë, gjithsej 50.5 për qind e qytetarëve janë vaksinuar me dozën e parë, 46 për qind me dozën e dytë, ndërsa me dozën e tretë janë vaksinuar 5.30 për qind.

Imunizim në shkallë më të lartë kanë moshat e shtyra, e në shkallë më të ulët ata nën 12 vjeç.

Ministria ka paralajmëruar se të tilla do të hapen edhe në komuna të tjera. Po kështu, kanë theksuar të jenë në diskutim edhe opsione të tjera për të rritur numrin e të vaksinuarve me dy dhe tri doza.

Deri të premten, 1,806,748 vaksina janë administruar në Kosovë. Me dozën e parë janë vaksinuar 87,774 qytetarë, me të dytën 812,832, kurse me të tretën 51,579. Këtij numri vaksinimesh i shtohen edhe 44,147 doza përforcuese që janë marrë nga qytetarët.

Kosova ka regjistruar katër viktima dhe 236 raste të reja me koronavirus, bëri të ditur Ministria e Shëndetësisë (MSH) më 18 shkurt.

Rastet e reja dolën pas testimit të 2,648 mostrave, që i bie se 8.91 për qind e të testuarve rezultuan pozitivë për sëmundjen COVID-19.

Në raportin e MSH-së – që i referohet të dhënave të 24 orëve paraprake – thuhet se edhe 780 pacientë janë shëruar nga koronavirusi.

Ndërkaq, numri i rasteve aktive është 5,961.

Deri më tani, mbi 800 mijë qytetarë janë vaksinuar me dy doza të vaksinës.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Arbana në të kuqe për finalen e BBV! Veshja e saj ka shifrën marramendëse

Story i radhës

Kërkohej nga Interpoli i Gjermanisë, turku arrestohet në Aeroportin e Shkupit

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish