“Ne i godasim natën, kur rusët janë në gjumë”/ Kjo Njësi speciale e Dronëve ndalon kolonën ushtarake të Putinit

Për të ndaluar kolonën ushtarake të Putinit, ukrainasit po mbështeten në një njësi speciale elitare që përdor dron për të shkatërruar automjete dhe armë në një mënyrë të synuar – dhe rusët me sa duket nuk e kanë idenë se çfarë po ndodh me ta, shkruan gazeta zvicerane Blick transmeton “Bota sot”.

Ata vijnë natën. Në heshtje dhe në fshehtësi – dhe të shkaktojë dëme të mëdha. Një njësi elitare e dronëve ukrainas po e vë në vështirësi karvanin ushtarak të Putinit. Emri i saj: Aerorozvidka.

Grupi u themelua në vitin 2014 nga një grup entuziastësh të aeroplanëve model. Kur Rusia sulmoi Krimenë, ata u integruan shpejt në ushtri pasi kishin përvojë me dronët dhe ishin gjithashtu të aftë në riparimin dhe modifikimin e pajisjeve të prishura. Dhe tani ato po përdoren në luftën kundër Putinit – me sukses.

Aerorozvidka synon tanke, automjete komanduese dhe armë ruse. Procedura juaj është e thjeshtë. Ndërsa bie muzgu, rusët parkojnë tanket dhe automjetet e tyre midis shtëpive për t’i mbrojtur ata nga artileria e zakonshme ukrainase. Në këtë kohë, megjithatë, Aerorozvidka kishte tashmë synimet e saj në kolonën e Putinit.

“Kërkoni posaçërisht për kamionin më të vlefshëm në kolonë”

Sapo rusët ngrisin kampin dhe i lënë automjetet e tyre pas, ukrainasit thjesht presin që të errësohet – dhe nisin. “Ne godasim natën kur rusët janë në gjumë,” i tha Times-it britanik Yaroslav Honchar, komandant i njësisë së zbulimit ajror në Kiev.

Ushtarët e Putinit as nuk e dinë se çfarë po ndodh me ta. Sipas një anëtari të Aerorozvidka, është e pamundur për rusët të shohin dronët gjatë natës. “Ne posaçërisht kërkojmë kamionin më të vlefshëm në kolonë dhe më pas i godasim saktësisht me shumë pak dëme kolaterale,” tha ushtari.

Dron “ndëshkues” i vetë-zhvilluar në përdorim

Sigurisht, njësia speciale nuk përdor vetëm një lloj droni. Ju keni një arsenal të tërë. Përfshirë avionët e lirë, të cilët shndërrohen në drone luftarake nga Aerorozvidka. Përveç dronëve të prodhuar vetë, janë në përdorim edhe dronët Bayraktar TB2. Dronët janë relativisht të lirë – dhe ende vdekjeprurës.

Bayraktar TB2 është i vogël dhe i lehtë dhe ka një hapje krahësh prej dymbëdhjetë metrash. Ai kontrollohet me radio dhe mund të qëndrojë në ajër deri në 30 orë në të njëjtën kohë. Sipas prodhuesit Baykar Technologies, droni mund të mbajë katër raketa të drejtuara me lazer.

Në përdorim është edhe droni R18, i cili ka një rreze veprimi prej katër kilometrash dhe mund të transportojë disa bomba. Përveç kësaj, njësia speciale përdor gjithashtu PD-1 të zhvilluar nga vetë Ukraina, i njohur gjithashtu si droni Punsiher, pra droni ndëshkues. Ai mund të transportojë disa kilogramë eksploziv për gati 50 kilometra.

Sistemi i zbulimit i mbështetur nga NATO në veprim

Aerorozvidka fluturon rreth 300 misione në ditë. Ato mbështeten nga shërbimi i internetit satelitor Starlink, i ofruar nga miliarderi teknologjik Elon Musk (50). Menjëherë pas fillimit të luftës, ai kishte aktivizuar sistemin për Ukrainën dhe kishte dërguar pajisjet e nevojshme pranuese.

Sistemi Starlink funksionon drejtpërdrejt nëpërmjet satelitëve të tij. Do të thotë: Aerorozvidka gjithmonë mund të fluturojë. I pavarur nga ndërprerjet e internetit dhe rrymës. Për të marrë të dhëna të sakta, njësia speciale përdor një sistem zbulimi të mbështetur nga NATO të quajtur Delta.

Kjo bashkon informacione nga burime të ndryshme, duke përfshirë zbulimin satelitor dhe dron. Kjo lejon që objektivat të përcaktohen edhe më saktë. Dhe ukrainasit mund të synojnë bombat dhe raketat e tyre për të shkaktuar dëme të rënda në kolonën e Putinit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Isa Mustafa merr në mbrojtje mbajtjen e zgjedhjeve serbe në Kosovë

Story i radhës

Anorgazma: Gjithë arsyet që mund ta shkaktojnë

Të fundit nga