Në Edrene të Turqisë, RMV-ja do të hap konsullatë nderi

Ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani sot do të hapë konsullatën e parë të nderit të Republikës së Maqedonisë së Veriut në rajonin e Edrenesë, Republika e Turqisë.

Marketing

Në kuadër të vizitës, Osmani do të ketë takim edhe me valiun e Edrenesë, Huseyin Kurshat Kirbiyik, si dhe me studentët nga Maqedonia e Veriut që studiojnë në Universitetin e Trakës në këtë qytet.

Qyteti i Edrenesë si qendër tregtare ka një industri në rritje të vazhdueshme dhe hapja e konsullatës së nderit në këtë qytet do të forcojë më tej lidhjet tregtare, kulturore dhe turistike ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe këtij rajoni të Turqisë, thuhet nga MPJ.

Konsulli i Nderit i Republikës së Maqedonisë së Veriut në Turqi me juridiksion në rrethet Edirne, K’rklareli dhe Tekirdag, me seli në Edrene, është Eser Xhevahir.

Story i mëparshëm

Pas skandalit në Pejë, Nora Kursani-Demjaha caktohet u.d. kryeinspektore e shëndetësisë

Story i radhës

E rëndë në Greqi, përdhunuan shoqen e klasës për një muaj rresht arrestohen tetë të mitur

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish