Në Dajc i frikësohen me afrimin e dimrit

Rikthimi i dimrit, rikthen edhe friken per përmbytje te tjera në zonën e NenShkodres.

Thuajse çdo vit, mijëra hektare janë nën ujë dhe vetëm ne dy përmbytjet e fundit, dëmi është kolosal për banoret. Bashkia e Shkodrës, e ka tashme një shifër.

Çarja e argjinaturës vitin e kaluar, në kulmin e përmbytjeve shkaktoi vërshimin e ujërave drejt qindra hektarë toke dhe dhjetëra banesave. Edhe ketë vit problem per Dajcin, janë argjinaturat dhe mos pastrimi i disa kanaleve kulluese.

Kryetari i Njesise Administrative, Gjovalin Darragjati tregon se per 3 vite me radhe banorët janë përmbytur por nuk kanë marre asnjë dëmshpërblim dhe kjo ka sjelle largimin e tyre.

Në përmbytjet e këtij viti, rreth 1800 hektarë toke në këtë zone ishin nën ujë për dy muaj me radhe.

WWW.GAZETA.MK

Ngjarja paraprake

Një studim i realizuar së fundmi konstatoi se peshkaqenët e vegjël të bardhë nuk i dallojnë njerëzit nga fokat

Ngjarja e ardhëshme

Tifozi hyn në fushë dhe bën ndërhyrje prej një mbrojtësi

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian