Në cilat shtete Rusia ka ndërprerë furnizimin me gaz?

Nuk është vetëm Finlanda që nuk do të marrë më gaz natyror nga Rusia.

Muajin e kaluar, kompania shtetërore ruse e energjisë Gazprom ndërpreu furnizimet për Poloninë dhe Bullgarinë pasi ato, si Finlanda, refuzuan të bënin pagesa në monedhën ruse rubla, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Të tre vendet janë anëtare të BE-së – e cila ka këmbëngulur që pagesat të vazhdojnë të bëhen në euro – dhe shumë anëtarë të tjerë do të përballen me të njëjtin problem kur pagesat duhet të bëhen.

Kërkesa nga Rusia është një përpjekje për të mbështetur monedhën ruse dhe për të përfituar ekonominë e saj në përgjigje të sanksioneve perëndimore.

Brukseli ka thënë se e konsideron veprimin e Rusisë si një formë shantazhi.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

“Nuk vras femër për 120 mijë euro”- Si i shpëtoi ekzekutimit Blerta Bengasi, Nuredin Dumani rrëfen çfarë tha avokati

Story i radhës

Ja sa në të vërtetë është e pasur Dua Lipa

Të fundit nga

Operohet Shala

Futbollisti Arbër Shala është operuar me sukses. Drejtuesit e Dukagjinit besojnë e shpresojnë se do të