Në Ankara të Turqisë arrestohen 2 të arratisur të organizatës terroriste FETO

Dy ish-drejtorë të sigurisë të organizatës terroriste FETO, grupit që qëndron pas grusht shtetit të dështuar të vitit 2016, janë arrestuar në kryeqytetin turk Ankara, raporton Anadolu Agency (AA).

Burimi i sigurisë turke, i cili foli në kushte anonimiteti, tha se ekipet e policisë njoftuan se Ali Dikici dhe Ibrahim Erbaba ishin fshehur në një shtëpi në rrethin Sincan.

Sipas burimit, ekipet e policisë bastisën vendin dhe arrestuan dy të arratisurit. Të dy të dyshuarit në kërkim kishin karta të rreme identiteti.

Shtëpia e bastisur nga policia i përket një ish-koloneli, i cili aktualisht është në paraburgim si anëtar i FETO-s.

Dikici dhe Erbaba janë anëtarë të vjetër të grupit terrorist dhe ata akuzohen për përdorimin e aplikacionit të koduar të grupit ByLock. Shumë dokumente organizative dhe materiale dixhitale u gjetën në shtëpi.

FETO dhe udhëheqësi i saj me bazë në SHBA, Fetullah Gulen, orkestruan grusht shtetin e dështuar të vitit 2016, që la 251 persona të martirizuar dhe rreth 2.200 të tjerë të plagosur.

FETO qëndron pas një fushate të gjatë për të përmbysur shtetin përmes infiltrimit në institucionet turke, veçanërisht në ushtri, polici dhe gjyqësor... .

Ngjarja paraprake

​Mjekët tregojnë për gjendjen e pacientëve pas shpërthimit në Ferizaj

Ngjarja e ardhëshme

Si ta mbani larg kancerin e zorrës së trashë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian