Ndryshoni rutinën dhe eliminoni faktorët që ju marrin kohën

Ndryshoni rutinën për të qenë më produktivë Ndiqni hapat e mëposhtëm për të ndryshuar rutinën tuaj ditore dhe për të arritur pikun e produktivitetit.

1. Ngrihuni çdo ditë në të njëjtin orar
2. Pastroni dhe organizoni hapësirën tuaj të punës
3. Përdorni teknologjinë dhe automatizoni sa më shumë procese të rutinës suaj ditore në mënyrë të tillë që t’i kurseni vetes sa më shumë kohë të jetë e mundur.
4. Pranoni dështimin
5. Kujdesuni për shëndetin
6. Bëni pushime të shkurtra
7. Lexoni
8. Bëni diçka ndryshe nga rutina juaj. Ndryshoni rrugën që bëni kur vini në punë, merruni me një aktivitet të ri në fundjavë, ose takoni një prej miqve tuaj që keni kohë që nuk e takoni.

Duke bërë diçka ndryshe, ju do të ndiheni më të lehtësuar dhe jo aq shumë të stresuar nga përditshmëria juaj.

Eliminoni “të gjithë faktorët” që ju bëjnë të humbisni kohën. Sipas studimeve të ndryshme, secili prej nesh humbet një pjesë të çmuar të kohës së tij në aktivitete që nuk kanë kurrfarë rëndësie.

Në mund të humbasin më shumë se 20 minuta në ditë në rrjetet tona sociale, apo mund të humbasin një pjesë të çmuar të kohës sonë duke pritur në radhë në një degë banke.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Shkup, 184 kundërvajtje në komunikacion, 55 për tejkalim shpejtësie

Story i radhës

Brenda pasurisë së Putinit

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish