Ndonëse pa asnjë rast me koronavirus, ky vend do vaksinojë gjithë popullsinë

Tashmë pa koronavirus, ky vend i Ishujve Paqësorë mund të bëhet i pari në botë që vaksinohet.

Një grumbull ishujsh në Oqeanin Paqësor, që është një nga vendet e pakta në Tokë plotësisht i lirë nga Covid-19, mund të bëhet një nga vendet e para të vaksinuar kundër sëmundjes.

Republika e Palau, një arkipelag me rreth 18,000 njerëz, mori të shtunën dërgesën e saj të parë të vaksinës të zhvilluar nga kompania farmaceutike e SHBA Moderna. Vaksinimet filluan të nesërmen, njoftoi Ministria e Shëndetësisë e Palau në Twitter.

Dërgesa e parë përfshinte 2,800 doza të vaksinës, të cilat do të administrohen në dy injeksione, me 28 ditë diferencë. Punonjësit e kujdesit shëndetësor, zyrtarët kryesorë dhe grupet e prekshme do të jenë ndër të parët që do të marrin vaksinën, sipas deklaratës së ministrisë.

Megjithatë, deri më sot, Palau nuk ka regjistruar një rast të vetëm me koronavirus ose vdekje të lidhur me virusin, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Në janar, ndërsa virusi filloi të përhapet në të gjithë Azinë dhe Paqësorin, Palau ishte ndër të parët që zbatoi kontrolle më të rrepta kufitare. Kufijtë e saj ishin bllokuar plotësisht deri në Mars, dhe ai filloi testimin e qytetarëve për virusin deri në Prill. Këto masa ishin thelbësore për të mbajtur jashtë Covid-19, tha ambasadori i Palau në Kombet e Bashkuara.

Një komb i pavarur në bashkëpunim të lirë me Uashingtonin, Palau ka qasje në programin masiv të vaksinimit Covid-19 të Shteteve të Bashkuara, i njohur si Operacioni Warp Speed ??(OWS).

Arkipelagu mbulon një sipërfaqe prej vetëm 177 milje katrore (459 kilometra katrorë), rreth një e gjashta e madhësisë së Rhode Island, shtetit më të vogël të SHBA. Kjo madhësi e vogël e vë Palau në pozicionin kryesor për të qenë ndër kombet e para që do të vaksinohen plotësisht kundër Covid-19.

Palau fillimisht planifikoi të kryente vaksinimet deri në maj, por ky afat me gjasë do të zgjatet për shkak të një ngadalësimi të shpërndarjes nga SHBA.

Ngjarja paraprake

Ethemi firmos me Istanbulsporin

Ngjarja e ardhëshme

Rama në prezantimin e flotës së autoambulancave ‘sulmon’ opozitën: Imagjinoni sikur pandemia ta kishte gjetur Shqipërinë me katërrrotakët e…

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian