Ndjenja e fajit na helmon, ja se si ta menaxhojmë atë për të jetuar më mirë

Si të çliroheni nga ndjenjat e fajit?

Ndjenja e fajit i ngjan një pylli të ndërlikuar hijesh, i aftë të projektojë një ndjenjë të thellë ankthi të vazhdueshëm, sepse ajo di të jetë një pëshpërimë e lehtë, por e vazhdueshme, e cila ditë pas dite konsumon gëzimin e të jetuarit duke veshur lumturinë e përditshme.

Ndjenjat e fajit duket se janë ndër shkaqet themelore të depresionit. Kjo është ajo që del nga një hulumtim i kryer në Universitetin e Mançesterit. Pas analizimit të zonave të trurit të njerëzve që vuajnë nga depresioni, ishte e mundur të demonstrohej se tendenca për vetë-akuzë dhe një ndjenjë të ekzagjeruar faji, tipike për ata që vuajnë nga depresioni, ndikon drejtpërdrejt në shkaktimin e sëmundjes, madje edhe në nivelin neuronal.

Sipas hetimeve të mëtejshme, është treguar se gënjeshtra kontribuon në dhimbje koke, ankth, stres dhe madje edhe sulme paniku. Prisni rrethin vicioz të gjykimit: përpiquni të mos shprehni mendime për disa ditë. Sigurisht që mendimet në kokën tuaj do të vazhdojnë, megjithatë përpiquni të mos i merrni ato në konsideratë. Pas një kohe do kuptoni se sa lehtë jetohet pa gjyqtarin tonë më të rreptë, veten tonë.

Ku lindin ndjenjat e fajit?

Jemi mësuar të mendojmë për atë që është e drejtë dhe e gabuar: ky orientim kushtëzon fort ndërgjegjen, e cila përpunon një model të sjelljes. Duke devijuar nga rregulli i zakonshëm, ndjenja e gabimit na çon të jemi pre e ankthit. Ndaloni së menduari me gjykim, por filloni të merrni parasysh atë që ju sjell gëzim juve apo të tjerëve dhe çfarë jo.

Lëreni të kaluarën

Për të hequr qafe fajin është e nevojshme të pranoni faktin se nuk mund ta ndryshoni të kaluarën, kështu që ndaloni së jetuari në të kaluarën, lini dashuritë e vjetra, gjithçka që pengon lehtësinë e zemrës suaj. Të shijosh jetën është një art që mësohet çdo ditë. A nuk mendoni se e meritoni copën tuaj të lumturisë?

Fal veten

Filloni ta falni veten, do të jetë një hap revolucionar. Ne bëjmë gabime gjatë gjithë kohës, nga puna te fëmijët apo dashuria. Mos gënjeni veten: pyesni se ku keni gabuar, jini të gatshëm ta shpjegoni dhe rregulloni atë. Kjo nuk do të thotë të anashkalosh faktin që nuk je sjellë në mënyrën më të mirë në kohë të caktuara, por të mendosh për të dhe të kërkosh një mundësi për t’u përmirësuar.

Pranoni

Pranoni trupin tuaj, mënyrat tuaja të të qenit, dobësitë tuaja, sepse secili prej nesh i ka ato dhe ato na bëjnë të ndryshëm nga njëri-tjetri. Nëse diçka ju bllokon frymën, mos kini frikë nga një emocion negativ: shikojeni, me thjeshtësi. Shndërroni shqetësimin në mundësi për të qenë në gjendje të shprehni të vërtetën tuaj. Për të tjerët dhe veçanërisht për veten tuaj. Dhe pastaj buzëqesh, ji i gatshëm të ngrihesh dhe të fillosh përsëri, më i vetëdijshëm dhe më i fortë se dje.

Ndaloni së qeni perfeksionist

Harrimi i konceptit të përsosmërisë është thelbësor. Provoni këtë: do të ndiheni sikur po merrni frymë në ajër të pastër. Vazhdoni të praktikoheni – si? Bëni sporte që nuk i keni provuar kurrë, regjistrohuni në një kurs vizatimi edhe nëse nuk keni qenë kurrë i mirë me skicat. Mësoni të kërceni, përpiquni të gatuani pjata me aromë të panjohur.

Qesh me veten tënde

Kënaquni me frymëzim, jetoni tundimet me gëzim. Shikoni me një sy simpatie dhe shumë përulësi për gabimet tuaja. Mëso të qeshësh me veten tënde, sepse me një fëmijë, me një punë ose dashuri, të bësh gabime është ajo që na lejon të themi se kemi jetuar vërtet.

Ndjenja e fajit në marrëdhëniet në çift

A është e mundur të parandaloni një tradhti? Kjo pyetje trazon mendjet e shumë çifteve. Mendimi për të tradhtuar partnerin prek pothuajse të gjithë, megjithatë, pavarësisht nga zgjedhjet dhe pasojat e tyre të mundshme, zemërimi për një tradhti flet jo vetëm për tjetrin, por edhe për ne, për paaftësinë tonë për të parë brenda vetes dhe për të mbajtur të vërtetën.

Tradhtia është e lidhur ngushtë me ndjenjën e prishjes së një pakti, duke shkatërruar besimin e personit që beson tek ne. Kush nuk ka vuajtur kurrë nga fantazmat e gabimeve të së kaluarës? Kur përballeni me një tradhti është e rëndësishme të kuptoni se çfarë komunikon në thellësi: përpiquni të mendoni për nevojat tuaja, të cilat tani i shihni më qartë dhe flisni për këtë me partnerin tuaj. Zakonisht nuk është një person i tretë ai që është problemi i një çifti, por distanca që qëndron, ditë pas dite, në atë që ishte një partner dhe tani është një i huaj.

Faji i nënave

Kur lindim një jetë, ne e dimë që takimi me një fëmijë do të jetë busulla dhe marrëdhënia kryesore e dashurisë, e aftë të revolucionarizojë jetën. Një marrëdhënie ku do të ketë grindje, keqkuptime dhe ndjenja faji. Nga vijnë ndjenjat e fajit të nënave? Shpesh nga vetëdija se ndiheni të papërshtatshëm, të munguar, ndoshta për arsye që lidhen me punën dhe një ekonomi gjithnjë e më të vështirë. Ose thjesht të papërsosur.

Megjithatë, për të mposhtur ndjenjat e fajit duhet të fillojmë nga këtu: të aspirosh për përsosmëri është e padobishme. Ju bëni vazhdimisht gabime, të gjithë bëjmë gabime. Bërja që tjetri të kuptojë gabimet tona dhe arsyet për motivimet që na drejtojnë është ajo që lejon shfaqjen e dashurisë. Edhe ju, herën tjetër kur luftoni me nënën tuaj, mos u ndalni në gabim, por përpiquni të kuptoni se çfarë fshihet pas tij.

Ndjenja e fajit dhe roli i emocioneve të fshehura

Ndjenja e mirëfilltë flet për aftësinë për ta bërë qenien tonë të brendshme t’i përmbahet botës së jashtme, ose guximin për të jetuar dhe për t’iu përmbajtur realitetit tonë personal. Sigurisht, disa diplomaci dhe kompromise janë të domosdoshme në jetën e përditshme. Sidoqoftë, është mirë të kihet parasysh se sa më shumë që largohemi nga shprehja e të vërtetave tona më të brendshme, aq më shumë trupi dhe mendja jonë do të rebelohen kundër lojës së rreme.

Emocionet e fshehura gjenerojnë një konflikt që ka aftësinë të prish harmoninë e thellë dhe shëndetin, sepse ekziston vetëm një person që nuk mund ta gënjejmë: vetvetja. Filloni të jetoni me të vërtetën, në konflikte me të tjerët ose kur nuk jeni në një mendje, shprehni mendimin tuaj me qartësi dhe ëmbëlsi.

Ngjarja paraprake

FDA autorizon vaksinën Pfizer-BioNTech për fëmijët nga 12 deri në 15 vjeç

Ngjarja e ardhëshme

Të shtëna armësh në aeroportin e Vankuverit, vritet një burrë në terminalin kryesor

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian