“Ndihma e Turqisë për Libinë do të vazhdojë”

Turqia do të vazhdojë të mbështesë qeverinë e Libisë me trajnime, konsultime dhe mbështetje tjetër, deklaroi sot Ministria turke e Mbrojtjes Kombëtare, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Marrëdhëniet tona të gjithanshme të bazuara në 500 vjet histori të përbashkët me Libinë dhe mbështetja jonë e trajnimit, mbështetjes dhe këshillimit për Qeverinë e Pajtimit Kombëtar të njohur nga OKB-ja do të vazhdojnë”, shkroi ministria në Twitter.

Më tej thuhet se marrëveshja e nënshkruar nëntorin e kaluar “për përcaktimin e zonave juridiksionale detare midis Turqisë dhe Libisë është regjistruar nga OKB-ja”.

Turqia ka theksuar paktin si forcimin e çështjes së saj për pretendimin e pjesës së saj të drejtë të burimeve të energjisë në Mesdheun Lindor, kundër pretendimeve maksimaliste të Greqisë që shkelin ligjin ndërkombëtar.

Vjeshtën e kaluar, Ankaraja dhe Tripoli nënshkruan dy memorandume mirëkuptimi, njëra mbi bashkëpunimin ushtarak dhe tjetra mbi delimitimin detar në Mesdheun Lindor.

Libia është zhytur në konflikt të brendshëm pasi operacionet e NATO-s çuan në rrëzimin e ish-udhëheqësit disa dekadësh Muammar Gaddafi në vitin 2011.

Qeveria e re u themelua katër vjet më vonë në vitin 2015 nën marrëveshjen e udhëhequr nga OKB-ja, por përpjekjet për zgjidhje politike afatgjate deri më tani kanë dështuar për shkak të sulmeve të komandantit jolegjitim Khalifa Haftar.

OKB-ja e njeh qeverinë libiane të kryesuar nga Al-Sarraj si autoritetin legjitim të vendit.

Në muajt e fundit, me ndihmën e Ankarasë, qeveria ka rikthyer territore nga forcat e Haftarit... .

Ngjarja paraprake

Zaev: Nga një vend i izoluar, i varur nga një korridor, po integrohemi në projekte energjetike dhe mundësi për investime

Ngjarja e ardhëshme

Sekretet e Gatimit Perfekt të Sarmës Me Lakër Të Bardhë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian