Ndezi zjarr për të djegur barishtet, por dogji dhjetëra hektarë, arrestohet 42-vjeçari në Fier

Mësohet se 42-vjeçari Fabio Rrapaj ndezi zjarr për të djegur barishte në tokën e tij, por flakët dolën nga kontrolli dhe për pasojë u dogjën dhjetëra hektarë në territorin e fshatit.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Fier, me marrjen e njoftimit se në fshatin Jarua kishte rënë zjarr dhe ishte përhapur në sipërfaqe të mëdha pyjore, menjëherë kanë organizuar punën për identifikimin dhe kapjen e autorit.

Falë veprimeve të shpejta dhe bazuar dhe në inteligjencën informative, shërbimet e Policisë kanë bërë të mundur identifikimin dhe arrestimin e autorit të dyshuar të zjarrvënies, shtetasit F. Rr., 42 vjeç, banues në fshatin Jarua, Fier.

Ky shtetas, me qëllim djegien e barishteve në tokën e tij, ka ndezur zjarr dhe për shkak të erës, zjarri ka marrë përmasa të mëdha duke djegur 20 hektarë me bimësi, 2 hektarë vreshta dhe 400 rrënjë ullinj.

Sakaq, materialet do i kalojnë Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Fier, për veprime të mëtejshme procedurale.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

​Biletat për ndeshjen Ballkani-BATE Borisov tani mund të sigurohen edhe në Prishtinë

Story i radhës

“Ultimatumi” tre ditor i Atiqit për objektin në veri të Mitrovicës, SHBA del kundër

Të fundit nga