Ndërpritet testimi i vaksinës kundër koronavirusit, një sëmundje e pashpjegueshme prek vullnetarët

Para Johnson & Johnson, edhe AstraZeneca kishte ndaluar provat e vaksinave pasi një nga pjesëmarrësit u sëmur në mënyrë misterioze.

Në një zhvillim mjaft zhgënjyes, koorporata amerikane Johnson & Johnson ka ndaluar provën e vaksinës së koronavirusit.

Në një deklaratë të lëshuar nga kompania, Johnson &
Johnson zbuloi se ka vendosur të ndalojë provën e vaksinës pasi një nga
pjesëmarrësit u sëmur.

“Ne kemi ndaluar përkohësisht dozimin e mëtejshëm në të
gjitha provat tona klinike kandidate për vaksinat COVID-19, duke përfshirë
provën faza 3 Ensemble, për shkak të një sëmundje të pashpjegueshme në një
pjesëmarrës në studim,” tha Johnson & Johnson në deklaratë.

Ndërsa provat tani janë në pauzë, sistemi i regjistrimit në
internet tani është mbyllur për provën klinike me 60,000 pacientë.

Në fillim të këtij muaji që Johnson & Johnson iu bashkuan listës së prodhuesve që zhvilluan me sukses një vaksinë eksperimentale kundër koronavirusit për ta testuar më vonë në njerëz.

Lajmi vjen në një kohë kur AstraZeneca gjithashtu ndaloi përkohësisht testimin e vaksinës pasi një nga pjesëmarrësit e tyre u sëmur. Edhe pse studimi i AstraZeneca ka rifilluar në disa vende, ai mbetet ende i ndaluar në Shtetet e Bashkuara.

Javë më parë, Fauci kishte zbuluar se koronavirusi është një
stuhi e përsosur, pa asnjë përfundim nga afër. Sipas Faucit, virusi do të
rritet përsëri nëse komuniteti mjekësor nuk arrin të zhvillojë një vaksinë
efektive kundër pandemisë.

Sipas azhurnimeve më të fundit, pandemia COVID-19 ka prekur tashmë më shumë se 38 milionë njerëz në të gjithë botën dhe ka marrë jetën e më shumë se një milion njerëzve. /Gazeta Sinjali/

Ngjarja paraprake

iPhone 12 Pro dhe 12 Pro Max janë maksimumi që Apple mund të ofrojë

Ngjarja e ardhëshme

Pronari tregon se si arritën hajnat të thyejnë murin e argjendarisë dhe të marrin kasafortën në Shtime

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian