Nderohen heronjtë myslimanë që shpëtuan jetë në sulmin e Vjenës

Janë nderuar në Austri dy luftëtarë turq të arteve marciale që shpëtuan një polic dhe një grua nga sulmi në Vjenë.

Rexhep Gultekin dhe Mikail Ozen janë pritur nga ambasadori turk në Vjenë dhe janë vlerësuar me medalje.

Gjithashtu edhe presidenti i Turqisë, Rexhep Tayip Erdogan, ka telefonuar dy të rinjtë turq të cilët jetojnë në Austri.

 “Vazhdoni të ndihmoni austriakët. Ata mund të mos na kuptojnë, por ne i kuptojmë ata. Për shkak se e donim atë që u krijua, nuk u kujdesëm për fenë e tyre, nuk shikuam sektin e tyre. Ne thamë:” Na mjafton të jemi njerëz “dhe ne vazhdojmë në këtë mënyrë. Unë e njoh Austrinë. Ju keni vuajtur herë pas here në Turqi.

Ende vuani nga probleme, shumë serioze. Ju nuk keni asnjë mëkat përveç të qenit mysliman, në sytë e tyre. Por për ne, të jesh mysliman është burimi më i rëndësishëm i krenarisë. Për ne, ne beme luftën më të madhe kundër terrorizmit. Unë jam i sigurt që ju do të jeni përfaqësuesi i mirësisë, paqes dhe bukurisë kudo që të jeni. Në emër të kombit tim, familjes time dhe vetes time, ju falënderoj! Zoti qoftë i dashur dhe ndihmës. Përshëndetje për të gjithë familjen”, është shprehur Erdogan.

Kujtojmë se autori kryesor i sulmit është shqiptari me origjinë nga Maqedonia e Veriut, 22 -vjeçari Kujtim Fejzullai.

Ngjarja paraprake

Me këtë mënyrë ju do të largoni bakterin i cili u shkakton fryrje barku e dhimbje në stomak, kjo është pija natyrale e mrekullueshme

Ngjarja e ardhëshme

Kanita sjell këngën “Lonely” në versionin audio

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian