​NATO po përgatit një plan të ri

NATO synon sot t’u thotë komandantëve të saj ushtarakë që të hartojnë plane për mënyra të reja për të penguar Rusinë pas pushtimit të Ukrainës nga Moska, duke përfshirë trupa shtesë dhe mbrojtje nga raketat në Evropën Lindore, thanë zyrtarët dhe diplomatët.

Ministrat e mbrojtjes do të kërkojnë këshilla ushtarake në selinë e NATO-s pak më shumë se një javë përpara se udhëheqësit aleatë, duke përfshirë presidentin e SHBA-së Joe Biden, të mblidhen në Bruksel më 24 mars.

Ministrat do të zhvillojnë gjithashtu bisedime me homologun ukrainas Oleksiy Reznikov, i cili pritet të kërkojë më shumë armë nga vendet individuale të NATO-s ndërsa sulmet ruse në qytetet ukrainase vazhdojnë dhe ushtria ruse përpiqet të vendosë kontrollin mbi Kievin.

“Ne duhet të rivendosim aftësitë tona ushtarake për këtë realitet të ri,” tha të martën sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. “Ministrat do të fillojnë një debat të rëndësishëm mbi masat konkrete për të forcuar sigurinë tonë në planin afatgjatë në të gjitha fushat,” u tha ai gazetarëve.

Ndërsa të paktën 10 nga aleatët kryesorë të NATO-s, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara, Britaninë dhe Francën, kanë vendosur më shumë trupa, anije dhe avionë luftarakë në krahun e tyre lindor dhe i kanë vënë në gatishmëri, Aleanca ende duhet të shqyrtojë se si të merret me situatën e re të sigurisë në Evropë në afat të mesëm.

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin vendosi forcat bërthamore në gatishmëri të lartë më 27 shkurt. Raketat ruse goditën një bazë ukrainase pranë kufirit me Poloninë anëtare të NATO-s më 13 mars, duke e çuar pushtimin në pragun e NATO-s.

Raketat ishin nga Rusia, thanë Shtetet e Bashkuara, duke theksuar aftësinë e Moskës për të goditur aleatët lindorë të NATO-s. Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar gjithashtu për pasoja të papërcaktuara për Moskën nëse Rusia fillon një sulm kimik në Ukrainë.

NATO, e themeluar në vitin 1949 për të frenuar kërcënimin ushtarak të Bashkimit Sovjetik, nuk është e detyruar kontraktualisht të mbrojë Ukrainën, por duhet të mbrojë 30 aleatët e saj.

Megjithatë, diplomatët thonë se NATO dëshiron të shmangë artikulimin e drejtpërdrejtë të planeve të saj ose atë që do të inkurajonte premtimin e tyre për mbrojtjen kolektive në Nenin 5, duke thënë se “paqartësia strategjike” është gjithashtu një instrument mbrojtës kundër agresionit rus.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Rama: Ku keni parë kryeministër si unë që kthen komentet, nuk keni për të parë ndonjëherë

Story i radhës

Kilde është fitues i “Globit të vogël të Kristaltë”, Kriechmayr triumfon në lëshim  

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish