NATO nis manovrat ushtarake në Baltik me Finlandën dhe Suedinë

Pritet të fillojnë sot manovrat ushtarake më të mëdha në historinë e marrëdhënieve të vendeve baltike me NATO-n, “Hedgehog”.

Manovrat ushtarake do të zhvillohen në Estoni për dy javë dhe do të përfshijnë 15 mijë ushtarë nga 10 vende, përfshirë Britaninë e Madhe, SHBA-në dhe vendet joanëtare, Finlanda dhe Suedia, të cilët po përgatiten të aplikojnë për anëtarësim në aleancë.

Edhe pse e planifikuar shumë përpara pushtimit rus të Ukrainës, manovrat zhvillohen në një kohë të tensionit të veçantë mes NATO-s dhe Moskës.

Partia Social-demokrate e Suedisë në pushtet njoftoi dje synimin e saj për të paraqitur një kërkesë për anëtarësimin e vendit në NATO, një lëvizje që shënon një ndryshim të madh në pozicionin e tyre të gjatë në aleancën e mbrojtjes.

Partia e kryeministres suedeze, Magdalena Andersson doli në favor të anëtarësimit të vendit të saj në NATO pas një takimi special të dielën, sipas faqes së internetit të partisë.

Megjithatë, social-demokratët kanë treguar se nuk duan armë bërthamore apo baza të përhershme të NATO-s në territorin e tyre.

Ndryshimi i politikës së partisë vjen si përgjigje ndaj pushtimit rus të Ukrainës, i cili ka shkaktuar një rishikim të anëtarësimit në NATO si në Suedi ashtu edhe në Finlandën fqinje.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Mickoski nuk përjashton protesta

Story i radhës

E ardhmja e Mbappes mund të jetë befasi e madhe për të gjithë

Të fundit nga