NATO: Bisedimet mes Turqisë dhe Greqisë do të ndihmojnë në zgjidhjen e problemeve

Bisedimet ushtarake teknike të drejtuara nga NATO midis Turqisë dhe Greqisë mund të ndihmojnë në zgjidhjen e problemeve themelore midis dy aleatëve, tha sot Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, transmeton Anadolu Agency (AA).

Duke folur në një ngjarje në internet rreth ndryshimit të klimës, Stoltenberg u përgjigj në një pyetje mbi tensionet në Mesdheun Lindor midis Turqisë dhe Greqisë.

Stoltenberg tha se NATO ishte e shqetësuar për rritjen e tensioneve midis dy aleatëve të NATO-s, duke shtuar se aleanca kishte marrë iniciativën “për të bërë bashkë dy aleatë shumë të vlerësuar, Greqinë dhe Turqinë, për t’u ulur bashkë dhe për të parë se si ne mund të zhvillojmë atë që ne e quajmë mekanizma të shmangie të mosmarrëveshjeve ushtarake”.

“Kjo ka të bëjë me mënyrën se si të sigurohemi që anijet dhe aeroplanët të mbajnë distancën e nevojshme, të sillen në një mënyrë të përgjegjshme. Pra, ne parandalojmë, shmangim incidente dhe aksidente. Dhe ka gjithmonë rreziqe me këtë kur keni kaq shumë anije në të njëjtin vend në të njëjtin territor, siç kemi parë në Mesdheun Lindor”, tha ai.

Stoltenberg gjithashtu tha se bisedimet e tij që i zhvilloi kohëve të fundit me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis dhe presidentin turk Recep Tayyip Erdoğan çuan në fillimin e “bisedimeve teknike ushtarake”.

“Shpresojmë, nëse mund të gjejmë një zgjidhje, të vendosim këto mekanizma, atëherë kjo mund të ndihmojë për të mbështetur përpjekjet e drejtuara nga Gjermanët për të lehtësuar bisedimet mbi problemin kryesor themelor”, theksoi Stoltenberg.

“Pra, ka një punë të vazhdueshme këtu në NATO. Shmangia e mosmarrëveshjeve është e rëndësishëm në vetvete. Ajo zvogëlon rreziqet, incidentet dhe aksidentet. Dhe shpresojmë se mund të mbështesë gjithashtu përpjekjet e Gjermanisë për të adresuar problemin kryesor themelor”, shtoi ai.

Greqia, e mbështetur nga Franca, ka kontestuar aktivitetet aktuale të kërkimit të energjisë nga Turqia në Mesdheun Lindor, duke u përpjekur të bllokojë territorin detar turk bazuar në ishuj të vegjël pranë bregdetit turk.

Turqia, vendi me vijën më të gjatë bregdetare në Mesdhe, ka dërguar anije për të eksploruar për energji në ndarjen e saj kontinentale, duke theksuar se Ankaraja dhe Republika Turke e Qipros Veriore (TRNC) kanë të drejta në rajon.

Zyrtarët turq kanë deklaruar se dialogu rreth ndarjes së drejtë të burimeve do të jetë një fitore fitimprurëse për të gjitha palët.

Raundi i pestë i bisedimeve teknike midis delegacioneve ushtarake turke dhe greke në selinë e NATO-s u zhvillua javën e kaluar.

Bisedimet, që u mbajën në Bruksel, u planifikuan pas një takimi midis presidentit Erdoğan dhe Stoltenberg më herët gjatë muajit.

Ndërkohë, Ministria e Jashtme Greke njoftoi javën e kaluar se raundi i 61-të i bisedimeve hulumtuese midis Turqisë dhe Greqisë do të fillonte së shpejti.

Raundi i 60-të, i fundit nga bisedimet hulumtuese të nisura midis dy vendeve në vitin 2002, u mbajt në Athinë më 1 mars 2016.

Që atëherë, bisedimet dypalëshe vazhduan në formën e konsultave politike por nuk u shndërruan në një kornizë hulumtuese... .

Ngjarja paraprake

Dr. Ilir Hasani i pajton mjekët kumanovar: Burrat falin e Kumanova ka vërtet burra!

Ngjarja e ardhëshme

Azerbajxhan, 2 të vrarë dhe 2 të plagosur nga bombardimet e Armenisë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian