NASA mbledh një ekip hulumtuesish për të vëzhguar UFO-t

NASA dëshiron të kuptojë më mirë çfarë janë objektet e paidentifikuara fluturues në qiell dhe agjencia për këtë ka grumbulluar një ekip hulumtuesish të cilët do të vëzhgojnë UFO-t.

Edhe pse përdorimi i termit UFO nga NASA të lë një shije teorish konspiracioni apo fantashkencë, agjencia thotë se nuk ka prova të ekzistencës së objekteve me origjinë jashtëtokësore.

Përkundrazi misioni i agjencisë është të grumbullojnë të dhëna shkencore për të kuptuar më mirë objektet fluturuese të paidentifikuara. Arsyeja është e thjeshtë: objekte të tilla pavarësisht origjinës përbëjnë kërcënim për sigurinë e fluturimeve ajrore por edhe sigurinë kombëtare të SHBA.

NASA nuk është e vetmja agjenci Amerikane që ka një interes të shtuar për UFO-t. Muajin e kaluar Kongresi mbajti dëgjesën e parë në 50 vite për UFO-t ku zyrtarë të Pentagonit raportuan gjetjet e tyre.

Më shumë se 143 incidente të objekteve të paidentifikuara fluturuese janë raportuar tek Pentagoni që prej 2004 për të cilat ende ska një shpjegim. /CIO Albanian

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

A do t’i thellojë problemet e aleancës anëtarësimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO?

Story i radhës

SHBA reagon pas paralajmërimit të presidentit turk Erdogan ndaj Greqisë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish