NASA humbet kontaktin me një satelit

NASA ka humbur kontaktin me CAPSTONE, një satelit i vogël i cili la orbitën e Tokës më 4 Korrik. CAPSTONE peshon vetëm 25 kilogram dhe është drejtuar në Hënë si pjesë e planit të NASA për të dërguar njerëzit në sipërfaqen e Hënës për herë të parë pas 50 vitesh.

Sateliti i vogël humbi komunikimin me inxhinierët më 4 Korrik pas lëshimit nga raketa elektrone dhe largimit nga orbita e Tokës.

NASA tha se ekipi ka informacion të saktë të trajektores së CAPSTONE ndërsa po përpiqen të rithemelojnë kontaktin me Cubesat.

CAPSTONE shpenzoi gjashtë ditë duke u përgatitur për lëshim nga një raketë Rocket Lab Electron në orbitën e Tokës ndërsa ditën e djeshme u lëshua në drejtim të Hënës.

Plani ishte një sateliti të hynte në orbitën e Hënës më 13 Nëntor dhe të shërbente si testim për misionin Artemis të NASA.

Me Artemis NASA planifikon të ndërtojë një stacion hapësinor quajtur “Porta Hënore” në orbitën e Hënës dhe që mund të shërbejë si bazë pluskuese për vizitorët pajisur me hapësirë laboratorike por edhe me kushte të plota.

NASA do të nisë misionin Artemis 1 më 23 mes datës 23 Gusht dhe 6 Shtator. Së fundi në 2025 është parashikuar të NASA të dërgojë njerëzit në Hënë përsëri. /PCWorld Albanian

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Stranger Things 4 arrin 1 miliardë orë shikueshmëri në Netflix

Story i radhës

Grubi: Propozimi francez nuk është zgjidhja më e mirë, por nuk do të kemi kurrë shans më të mirë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish