Mund të harxhoni kalori duke bërë seks; Por burrat kanë më shumë përparësi ja pse

Sipas një studimi, në 25 minuta seks mund të digjnin mbi 100 kalori për burrat, por vetëm 69 për gratë. “Burrat peshojnë më shumë se gratë, dhe për shkak të kësaj, shpenzimi i energjisë do të jetë më i lartë tek burrat për të njëjtin ushtrim të kryer”, thotë autori i studimit Antony Karelis, profesor në Departamentin e Shkencës së Ushtrimeve në Universitetin e Quebec në Montreal.

Plus, burrat mund të jenë edhe më aktivë fizikisht gjatë seksit.

Mund të krahasohet me 30 minuta vrapim të lehtë, gjatë së cilës gratë djegin mesatarisht 213 kalori dhe burrat djegin 276, sipas rezultateve të studimit.

Përfundimi?

Nëse doni të humbisni peshë duhet të mundoheni pak më shumë se sa partneri juaj!

Ngjarja paraprake

​Banka e Shqipërisë ofron likuiditet në treg deri në fund të marsit 2021

Ngjarja e ardhëshme

‘Çmendet’ moti, ja çfarë parashikojnë meteorologët për javën e ardhshme

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian