Mourinho zbulon skuadrën kundërshtare që i dha më shumë stres gjatë karrierës

Jose Mourinho ka qenë trajner në kulmin e futbollit evropian, duke fituar një total prej 25 trofesh të mëdhenj dhe duke mposhtur disa nga menaxherët më të mirë në lojë.

Por përkundrazi çuditërisht, ishte skuadra e Celtic e drejtuar nga Martin O’Neill që i dha portugezit më shumë stres gjatë karrierës së tij si menaxher.

Porto e Mourinhos mundi Celtic në kohën shtesë në finalen e Kupës UEFA të vitit 2003, me brazilianin Derlei që shënoi për 3-2 në minutën të 115-të në Sevilla.

Me Porton që kishte kaluar 16 vjet pa fituar një trofe evropian, një peshë e madhe nga shpatullat e Mourinho u ngrit dhe ai e shikon atë si ndeshjen më intensive që ai ka arritur.

“Ajo finale kundër Celtic nuk ishte fitorja më e madhe, nuk ishte gëzimi më i madh, por për sa i përket intensitetit ishte loja ime më e madhe ndonjëherë”, ka thënë fillimisht Mourinho për Daily Record.

“Loja përfundoi dhe unë mendova se loja ka mbaruar dhe unë kam vdekur. Është ende loja më e tensionuar në karrierën time”.

“Kam luajtur tre finale evropiane që prej asaj kohe, dy në Ligën e Kampionëve. Kam fituar shumë tituj, jam përfshirë në kaq shumë ndeshje të pabesueshme, por për sa i përket të jetuarit me tension, intensitet, me emocione të ngritura në kufi, ajo lojë kundër Celtic mundi të gjitha”, përfundoi portugezi.

Mourinho do të vazhdojë ta drejtojë Porton në një fitore të Ligës së Kampionëve një vit më vonë, përpara se të marrë frenat në Chelsea dhe të fitojë dy tituj radhazi në Ligën Premier, si dhe një Kupë FA dhe dy Kupa të Ligës gjatë periudhës së tij të parë.

Ai pastaj dominoi në Itali duke fituar tripletën me Interin, para se të fitonte La Liga dhe Copa Del Rey me Real Madridin në Spanjë.

56-vjeçari u kthye në Chelsea dhe fitoi përsëri Ligën Premier dhe Kupën e Ligës në sezonin e tij të dytë, ndërsa fitoi Ligën e Evropës dhe Kupën EFL gjatë sezonit të tij të parë në Manchester United.

Ngjarja paraprake

Ja si duket Afrona gjatë ngjyrosjes së flokëve

Ngjarja e ardhëshme

Halit Valteri sqaron sherrin me Gjiknurin: Çfarë do të ndodhte nëse nuk ndërhynin kolegët

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian