Mjeku turk në kopertinën e revistës kërkimore të diabetit

Një hulumtim i ri i mjekut turk, Mustafa Altay për diabet bëri kopertinën e një reviste të respektuar mjekësore amerikane, raporton Anadolu Agency (AA).

Mustafa Altay, një ligjërues në Universitetin e Shkencave Shëndetësore në kryeqytetin turk Ankara, bëri kopertinën e Revistës Botërore të Diabetit.

Altay, një endokrinolog, për AA tha se përveç predispozicionit gjenetik, faktorë të tjerë të rrezikut për diabetin përfshijnë dietë të pasaktë, ushtrime të pamjaftueshme, mbipesha dhe disa faktorë mjedisorë dhe individualë.

Ai inkurajoi të gjithë për të luftuar sëmundjen, duke shtuar se detyra e mjekëve është të informojnë pacientët, t’i trajtojnë ata duke përdorur informacione dhe metoda të azhurnuara dhe të ndihmojnë në parandalimin e sëmundjes përmes kërkimeve shkencore.

Në vitin 2018, redaktori i “Revistës Botërore të Diabetit” i ofroi Altay një pozitë në bordin e tij editorial për të vlerësuar artikujt për botim, dhe ai pranoi, një post që ai e mbajti për 3 vjet.

Altay shtoi se kërkimi i tij mbi çrregullimet e tretjes të shkaktuara nga rënia e enzimave pankreatike për shkak të diabetit po merr shumë vëmendje.

“Shumë revista ndërkombëtare ende kërkojnë artikuj mbi këtë temë”, shpjegoi ai.

“Po ashtu marr ftesa për të folur nga shumë kongrese dhe konferenca”, tha ai, duke shtuar se nuk ka shumë studime të botuara për këtë temë dhe kjo çështje nuk është ende e njohur gjerësisht nga mjekët.

“Revista Botërore e Diabetit” është botuar në SHBA për 12 vjet. Revista mujore përfshin kërkime themelore dhe klinike mbi diabetin... .

Ngjarja paraprake

Meksika do të vazhdojë të përdorë vaksinën AstraZeneca kundër COVID-19

Ngjarja e ardhëshme

Kina ua lejon hyrjen vetëm atyre që kanë marrë vaksinë kineze

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian