Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat: 5 persona kanë humbur jetën, 833 raste të reja

Pesë persona kanë humbur jetën nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë në raportimin e fundit njofton se nga 3511 testime 833 kanë rezultuar pozitiv me koronavirus.

Po ashtu ministria thotë se në 24 orët e fundit janë shëruar 506 pacientë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë rregullat antiCOVID duke vendosur maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë; duke shmangur grumbullimet dhe duke ruajtur distancimin fizik; duke u kujdesur për higjenën vetjake, në mënyrë që të parandalohet përhapja e COVID-19.

Njoftimi i ministrisë

Janë kryer 3511 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 833 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

349 raste në Tiranë, 42 në Elbasan, 34 në Durrës, 30 në Shkodër, 26 në Kavajë, nga 25 raste në Kurbin,  Vlorë, 23 në Krujë, nga 20 raste në Lushnje, Berat, 17 në Lezhë, nga 15 raste në Kamëz, Kuçovë, 14 në Korçë, nga 12 raste në Fier, Kukës, Gramsh, 9 në Ura Vajgurore, nga 8 raste në Mirditë, Sarandë, nga 7 raste në Mallakastër, Mat, Tepelenë, nga 6 raste në Malësi e Madhe, Patos, nga 5 raste në Tropojë, Delvinë, Bulqizë, Kolonjë, nga 4 raste në Has, Rrogozhinë, Gjirokastër, Belsh, Dibër, Peqin, Memaliaj, Shijak, Vorë, nga 3 raste në Pogradec, Divjakë, Selenicë, Cerrik, Poliçan, nga 2 raste në Pukë, Librazhd, Roskovec, Dropull, Këlcyrë, nga 1 rast në Prrenjas, Himarë, Skrapar.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 506 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 43,890 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 286 pacientë, 18 në terapi intensive nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 5 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19 në spitalet COVID. 2 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Korça, 1 qytetare nga Mati, 1 qytetar nga Kruja, të moshave 26- 70 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Gjithashtu, telefononi në numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

 

COVID-19 – Statistika (24 Janar 2021)

Raste të reja ditore        833

Të shëruar në 24 orë     506

Të shtruar në spitale     286

Humbje jete në 24 orë   5

Testime ditore              3511

 

Testime totale            334,798

Raste pozitive             72,274

Raste të shëruara         43,890

Raste Aktive                27,069

Humbje jete                 1315

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë        15841

Fier             1981

Durrës        1505

Shkodër     1344

Elbasan      1149

Vlorë          1045

Lezhë          1000

Korçë         914

Berat          834

Gjirokastër 541

Dibër          501

Kukës         414

Ngjarja paraprake

Izraeli përfshin edhe të rinjtë në vaksinimin anti-COVID

Ngjarja e ardhëshme

Rita Ora sjell pamje nga prapaskenat e “The Masked Singer”, shkëlqen në paraqitjen e radhës me fustanin bardh e zi

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian