Ministria e Mbrojtjes paralajmëron luftimet të intensifikuara në Ukrainën lindore gjatë 2-3 javëve të ardhshme

Luftimet në Ukrainën lindore do të intensifikohen gjatë dy deri në tre javëve të ardhshme pasi Rusia vazhdon të ripërqendrojë përpjekjet e saj atje, ka thënë Ministria e Mbrojtjes (MM).

Ministria tha gjithashtu se sulmet ruse mbeten të përqendruara në pozicionet ukrainase pranë Donetsk dhe Luhansk, me luftime të mëtejshme rreth Kherson dhe Mykolaiv dhe një shtytje të rinovuar drejt Kramatorsk, raporton Sky News, përcjell Bota sot.

Raporti tha gjithashtu se forcat ruse vazhdojnë të tërhiqen nga Bjellorusia në mënyrë që të ridislokohen në mbështetje të operacioneve në Ukrainën lindore.

Dje, një zyrtar amerikan i mbrojtjes tha se kishte indikacione se forcat ruse po rifurnizonin dhe përforconin trupat në rajonin e Donbasit.

Zyrtari i lartë, shtoi se Rusia dukej se po përforconte pozicionet në veriperëndim të Donetsk, një zonë brenda Donbasit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Bitcoin Below USD 40K, Ethereum Loses USD 3K, Altcoins Dive

Story i radhës

Serbia përgatitet për luftë, ndërkohë ka shqiptarë që “shpresojnë” vetëm te KFOR-i!

Të fundit nga