Ministri i Jashtëm i Katarit: Asnjë fitues në krizën e Gjirit

Ministri i Jashtëm i Katarit, Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani, ripohoi gatishmërinë e vendit të tij për dialog për të zgjidhur krizën e Gjirit në të cilën ai tha se “askush nuk është fitues”, raporton Anadolu Agency (AA).

Duke folur online në hapjen e Forumit Global të Sigurisë të mbajtur të hënën në New York, Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani tha: “Të gjitha akuzat drejtuar Katarit dhe arsyeja e vendosjes së bllokadës ishin të rreme”.

Ministri theksoi se Katari, që nga fillimi i krizës, ka qenë i hapur për dialog mbi bazën e respektimit të sovranitetit të secilit vend.

“Nuk ka asnjë fitues nga kriza e Gjirit dhe rezultati është më shumë paqëndrueshmëri në rajon”, tha ai, duke shtuar se “Katari nuk kreu ndonjë veprim armiqësor kundër vendeve bllokuese”.

Duke komentuar marrëdhëniet midis vendit të tij dhe SHBA-së, ai tha: “Marrëdhëniet midis Katarit dhe SHBA-së janë strategjike, pavarësisht nëse është presidenti i zgjedhur Joe Biden apo presidenti aktual, Donald Trump”.

Ai shtoi: “Marrëdhënia jonë me SHBA-në është e bazuar në baza të forta dhe shtrihet në një periudhë prej 45 vjetësh”.

Ai gjithashtu iu referua vlerësimit të Katarit për hapjen e hapësirës ajrore të Iranit gjatë bllokadës, duke thënë: “Ne kërkojmë dialog të frytshëm për të zgjidhur mosmarrëveshjet në rajon dhe Irani është pjesë e rajonit”.

Irani dhe vendet anëtare të Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit duhet të bien dakord për të jetuar në paqe, tha ai.

“Ne shpresojmë që bllokada të marrë fund dhe kriza do të zgjidhet”, deklaroi Al Thani.

Në lidhje me situatën afgane, diplomati i lartë i Katarit tha se vendi i tij “do të luajë çdo rol për të ndihmuar në zgjidhjen e konfliktit në Afganistan”.

Duke thënë se hapat e ndërmarra nga SHBA dhe talebanët “janë pozitive deri më tani”, ai theksoi: “Ajo që është më e rëndësishme është paqja midis vetë afganëve, midis qeverisë dhe talebanëve”.

Al Thani theksoi qëndrimin e vendosur të Katarit në zgjidhjen e krizës siriane dhe sjelljen para drejtësisë të atyre që bënë krime lufte kundër popullit sirian.. .

Ngjarja paraprake

Çfarë po ndodh me tamponët? Prej një jave, 250 persona në pritje të marrjes së përgjigjes

Ngjarja e ardhëshme

Kuvend, nuk dihet përmbajtja e propozim-ndryshimit të Rregullores

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian