Ministrat e energjisë të BE-së do të zhvillojnë bisedime pas shkurtimeve të gazit rus

Ministrat e energjisë të BE-së do të mbajnë bisedime urgjente të hënën, ndërsa blloku përpiqet për një përgjigje të bashkuar ndaj kërkesës së Moskës që blerësit evropianë të paguajnë për gazin rus në rubla ose të përballen me ndërprerjen e furnizimeve të tyre.

Rusia ndaloi furnizimin me gaz për Bullgarinë dhe Poloninë javën e kaluar pasi ato refuzuan të plotësonin kërkesën e saj për të paguar efektivisht në rubla.

Këto vende tashmë kanë planifikuar të ndalojnë përdorimin e gazit rus këtë vit dhe thonë se mund të përballojnë ndërprerjen, por kjo ka ngritur frikën se vendet e tjera të BE-së, përfshirë Gjermaninë, mund të jenë të radhës.

Ajo gjithashtu ka kërcënuar të godasë frontin e bashkuar të BE-së kundër Rusisë mes mosmarrëveshjeve për mënyrën e duhur të veprimit.

Me shumë kompani evropiane që përballen me afatet e pagesës së gazit më vonë këtë muaj, shtetet e BE-së kanë një nevojë urgjente për të sqaruar nëse kompanitë mund të vazhdojnë të blejnë karburantin pa shkelur sanksionet e BE-së kundër Rusisë për pushtimin e saj në Ukrainë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

Story i radhës

Horoskopi i datës 2 maj 2022

Të fundit nga