Mijëra njerëz dolën në rrugë për të festuar Vitin e Ri në Wuhan

Në fokusin e pandemisë globale të coronavirusit, qyteti kinez i Wuhanit nuk ka humbur një festë publike të Vitit të Ri. Mijëra banorë të këtij qyteti e mirëpritën në rrugë vitin 2021.

Një vit më parë, filloi një pandemi në këtë qytet me miliona dollarë që goditi rëndë gjithë botën. Autoritetet kineze kanë arritur të vendosin pandeminë nën kontroll me masa jashtëzakonisht kufizuese në Wuhan dhe pjesën tjetër të vendit,.

Në ndërkohë, situata është normalizuar dukshëm dhe një numër shumë i vogël i njerëzve të infektuar me coronavirus janë regjistruar në këtë vend – të paktën kjo është ajo që tregojnë të dhënat zyrtare të autoriteteve, raporton thenewyorktimes.

Banorët e Wuhanit që vendosën të bashkohen me publikun në prag të Vitit të Ri thanë se ishin të kujdesshëm por nuk shqetësoheshin për praninë e një numri të madh njerëzish në rrugë, raporton reuters.

Ndryshe nga Wuhan, shumë qytete në Kinë dhe rreth botës nuk kishin një mbrëmje publike të Vitit të Ri. 

Ngjarja paraprake

Solskjaer tregon: Pa Brunon do ta humbisja punën time

Ngjarja e ardhëshme

Ambasada e SHBA: Në 2021 të forcojmë më tej miqësinë mes dy vendeve

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian