Microsoft largon qindra punonjës

Microsoft ka larguar nga puna qindra punonjës në disa divizione të kompanisë sipas Axios duke u bërë lojtari i radhës i teknologjisë me largime masive nga puna për shkak të gjendjes të ekonomisë botërore.

Edhe pse gjiganti i teknologjisë nuk dha detaje apo sa njerëz janë prekur, Axios tha se besohet të jenë afro 1 mijë.

Largimet nga puna janë bërë në divizionet e pajisjeve, Xbox dhe ekipeve ligjore. Disa prej tyre ishin punonjës veteranë në kompani.

Shenjat e para për këtë lëvizje të madhe Microsoft i tregoi në fillim të vitit kur ngadalësoi punësimin për ekipet e Windows, Office dhe Teams. Në Korrik tha se kishte larguar më pak se 1% të fuqisë punëtore, afro 1800 nga 180 mijë punonjës që numëron.

Kompani të tjera teknologjike kanë vepruar njëlloj. Google ngadalësoi punësimin ndërsa Meta ka filluar me largime. /CIO Albanian

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Arsovska: Autobusët falas në Shkup në gjysmën e dytë të vitit të ardhshëm!?

Story i radhës

Bullgaria ndalon hapjen e klubit maqedonas në Bllagoevgrad

Të fundit nga