Mickovskit dhe VMRO-së i pengojnë shqiptarët në krye të shtetit

Kreu i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, po ofron “ndihmë” për arritjen e unitetit kombëtar në zgjidhjen e mosmarrëveshjes me Bullgarinë, përndryshe, thotë ai, nuk do të mbështesë asnjë treg të fshehur në bisedimet me Sofjen, shkruan politiko.mk

Kryeministri Dimitar Kovaçevski, nga ana tjetër, thotë se thirrja për unitet nga opozita nuk është e sinqertë dhe se Qeveria është transparente në negociatat me Bullgarinë dhe posa të ketë një zgjidhje të pranueshme reciprokisht, do ta ndajë atë me opinionin dhe ta zbatojnë atë nëpërmjet institucioneve.

Kovaçevski dhe Mickoski ende nuk janë ulur në takimin e dakorduar dhe këto ditë kanë shkëmbyer vazhdimisht mesazhe të shpërthyera për bisedimet me Sofjen. Kryeministri Kovaçevski para disa ditësh tha se VMRO-DPMNE vetëm po bën histeri rreth bisedimeve dhe e refuzoi ftesën për të marrë pjesë në grupet punuese maqedono-bullgare.

Mickoski dje u përgjigj se nëse qeveria ka pasur qëllim të sinqertë për ta përfshirë opozitën në proces, fillimisht duhet të ndajë me të pyetësorin “pesë plus një” dhe të bisedojë seriozisht.

Është e qartë se ka një treg pas perdes dhe prandaj VMRO-DPMNE, gjegjësisht qeveria e ardhshme, nuk ka ndërmend ta mbështesë një treg të tillë, të fshehur pas syve të publikut. Ky është mesazh për Kiril Petkov, për Rumen Radev dhe për të gjithë ata që e lehtësojnë atë proces – tha dje Mickoski.

Sipas tij, pozitat negociuese cenohen me ofertën për identitetin e popullit maqedonas dhe identitetin e shtetit dhe se, siç tha Artan Grubi, Bujar Osmani dhe Ali Ahmeti po bëjnë ofertë për ndryshimin e Kushtetutës, gjë që konfirmohet nga Kovaçevski.

– Kështu cenohen pozitat negociatore dhe me kërkesën për të mbështetur një deklaratë për Goce Dellçevin, jo vetëm që forcohen, por u jepet edhe më shumë peshë atyre negociatorëve që janë në tryezë. Prandaj ofrova unitet, le të qëndrojmë të gjithë së bashku në mbrojtje të interesave kombëtare maqedonase, sepse populli është ngopur me politikanë të korruptuar që pasurohen në kurriz të identitetit të popullit dhe ndërtojnë karrierë politike. Nuk duhet vetëm të tundësh kokën duke shkelur qilimat e kuq të trashë kudo që të shkosh jashtë Maqedonisë, por edhe të ulesh me qytetarët dhe t’i pyesësh se çfarë u mungon – tha lideri i VMRO-DPMNE-së.

Për të, kjo nuk është një atraksion cirku, por një çështje jashtëzakonisht serioze që prek si shtetin ashtu edhe njerëzit.

– Nuk është një atraksion cirku, ndaj përmes mediave apo njoftimeve të ftosh në takime apo të thuash se kush e pyeti kë për një bisedë të shkurtër telefonike. Ai ulet në tavolinë dhe flet nëse ka vullnetin e vërtetë. Ne jemi këtu, ofrojmë ndihmë për bashkimin kombëtar – përsëriti Mickoski.

Dje, i pyetur se kush ishte për të Goce Dellçev, kryeministri Kovaçevski tha se Dellçevi ishte themeluesi i luftës kombëtare maqedonase dhe luftoi për një shtet të pavarur maqedonas, në të cilin jetojmë sot, që është anëtar i NATO-s dhe një hap më afër negociatave. me BE-në.çështja me Bullgarinë.

– Kjo çështje duhet të zgjidhet në frymën e vlerave evropiane dhe duke ruajtur dinjitetin e qytetarëve të të dy vendeve. Duke qenë se ka pyetje të hapura nga historia, është formuar një komision historik që punon sipas metodologjisë së tij, me fakte historike dhe anëtarët e tij janë profesorë të historisë. Prandaj them që politikanët duhet të merren me çështje politike sepse për këtë janë zgjedhur dhe këtë e bëjnë në bazë të vlerave evropiane dhe historianët duhet të hulumtojnë çështjet historike dhe të ndajnë njohuritë e përbashkëta – tha kryeministri Kovaçevski.

Ai shtoi se janë formuar edhe grupe të tjera punuese për çështjet ekonomike, arsimin, integrimet evropiane që të mos mbeten jashtë dialogut ato institucione që mund të krijojnë përfitime për qytetarët.

– Çështjet politike zgjidhen në nivel të ekspertëve të Ministrisë së Punëve të Jashtme, të cilët punojnë me homologët e tyre bullgarë me kapacitet të plotë. Kur të ketë një vendim, ai do të ndahet me publikun dhe do të zbatohet nëpërmjet institucioneve, të cilat duhet ta miratojnë atë në përputhje me Kushtetutën dhe ligjet e vendit. Gjithashtu, ministri i Punëve të Jashtme së fundi pati një fjalim në Komisionin Parlamentar për Punë të Jashtme për çështjet e hapura politike me Bullgarinë, i cili zgjati gjysmë dite pune dhe të gjithë deputetët mund të informohen – tha Kovaçevski.

Ai nuk saktësoi se kur është takimi i ardhshëm i ekspertëve të MPJ-së, i cili duhet të mbahet pas 20 shkurtit në Shkup. Sot do të mbahen takime të grupeve punuese për kulturë dhe arsim dhe për axhendën e gjelbër dhe integrimin evropian.

 

Story i mëparshëm

Feja në politiken e shqiptarëve – instrument në duart e të huajve!

Story i radhës

Ngushtohet “rrethi”, zyrtarët: Afrohen trupat e Rusisë, vetëm 50 km larg kufirit me Ukrainën

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish