Mickoski: Pushteti të ndal terrorin mbi njerëzit që mendojnë ndryshe

Gjatë protestës së sontme, kreu i opozitës maqedonase, Hristijan Mickoski i bëri thirrje pushtetit ta ndalë, siç tha ai terrorin mbi njerëzit që mendojnë ndryshe. Mickoski ftoi bashkësinë ndërkombëtare dhe organizatat joqeveritare të dëgjojë fatet e këtyre njerëzve, që nuk dinë si ta presin fundin e muajit.

“Sot mund të takoni baba të tre fëmijëve vetëm pse ka refuzuar ta votojë LSDM-në. Nënë e vetme është larguar nga puna pse ka refuzuar të anëtarësohet në LSDM. Tjetrit i është shqiptuar procedurë disciplinore vetëm sepse ka qenë pjesë e spoteve politike të VMRO-së…Për secilin prej tyre sot protestoj.”

“Prandaj protestojmë nga Ministria e padrejtësisë deri tek Ministria e torturës” shtoi Mickoski, duke paralajmëruar edhe protesta të tjera siç tha, “në mbrojtje të interesave kombëtare”.

Në lidhje me: VMRO-DPMNE me protestë për drejtësi

 

Ngjarja paraprake

Malësi e Karabakut, Azerbajxhani çliron qytetin dhe disa fshatra

Ngjarja e ardhëshme

SHBA tërhiqet nga monitorimi i zgjedhjes së kryeprokurorëve në Kosovë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian