Mickoski: Më 11 Tetor populli maqedonas qëndroi në anën e vërtetë të historisë

Dita e kryengritjes popullore kundër okupuesit fashist e vazhdoi synimin e popullit maqedonas për jetë të lirë dhe shtet personal. Më 11 Tetor populli maqedonas qëndroi në anën e vërtetë të historisë, ishte kundër terrorit dhe qëndroi në anën e historisë, ishte kundër terrorit dhe qëndroi në anën e drejtësisë, njerëzimit dhe lirisë. thotë kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski në urimin me rastin e 11 Tetorit, Ditës së kryengritjes popullore.

Në emrin tim dhe në emër të VMRO-DPMNE-së, thekson ai, të gjithë qytetarëve ua uroj 11 Tetorin, Ditën e kryengritjes popullore.

Për fat të keq, potencoi ai, sot populli sërish është pa të drejta, ndërsa edhe tregtohet me themelin e shtetin maqedonas dhe luftën e atyre të cilët na e sollën lirinë dhe dhanë sakrificë duke luftuar kundër padrejtësisë.

Ngjarja paraprake

Kurti: Paqe e qëndrueshme s’mund të arrihet përderisa Serbia fsheh varret masive të shqiptarëve

Ngjarja e ardhëshme

Skuadra shqiptare luftoi kundër serbeve, por…

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian