Mickoski: Bullgaria nuk respekton parimin e reciprocitetit, kërkojnë nga ne t’i përfshimë në Kushtetutë bullgarë

Kreu i VMRO-DPMNE-së , Hristijan Mickoski thotë se nuk ka asgjë kundër që të shënohet bashkërisht me Bullgarinë, figura e Goce Dellçevit.

Nëse festohet 150 vjetori i lindjes së maqedonasit të madh, dhe birit maqedonas Goce Dellçev, nuk kam kundër”, tha Mickoski.

Ai shtoi se Bullgaria nuk është e gatshme që ta pranojë pakicën maqedonase dhe nga Maqedonia kërkon përfshirjen e pakicës bullgare në Kushtetutë.

Kërkuan që të përfshihet populli bullgar në Kushtetë dhe nuk janë të gatshëm të respektojnë parimin e reciprocitetit”, tha Mickoski.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Çair, kopshti për fëmijë “Vesëza” me hapsira të reja moderne ( FOTO)

Story i radhës

Општина Аеродром одбележа 150 години од раѓањето на Гоце Делчев

Të fundit nga