Mickevski: Nuk do të ketë pazare me mbrojtësit dhe të dënuarit për ngjarjet e 27 prillit

Koordinatori i Grupit Parlamentar të OBRM-PDUKM-së, Nikolla Micevski sot në emisionin “10 minuta” theksoi se nga 27 prilli (e enjtja e përgjakshme) nuk do të ketë pazare me kushtetutëmbrojtësit dhe të dënuarit.

“Ata njerëz nuk duan të akuzohen dhe ata njerëz nuk duan të trajtohen si terroristë. Pikërisht për këtë është ky ligj për amnisti, për të korrigjuar gabimin e madh që u bë me ligjin për amnisti të vitit 2018”, thotë Micevski.

Sipas tij, njerëzit nuk duan mëshirë, por kërkojnë drejtësi.

I pyetur se a është e mundur që dikush nga shumica aktuale në Parlament të refuzojë bindjen për të miratuar ligjet kyçe dhe për të siguruar një shumicë?

Micevski thotë se nuk do të dëshiron të ngrejë pritshmëri publike se mund të ndodhë diçka, por mos sigurimi i numrit të mjaftueshëm të deputetëve për fillimin e seancave dërgon sinjale të caktuara.

“Tani kush janë ata deputetë që nuk vijnë në punë, nuk mund ta përcaktoj saktësisht sepse posa nuk ka shumicë nuk hyjnë në sallë, seanca nuk fillon”, thotë Micevski.

Story i mëparshëm

Petrovska: Ministria e Mbrojtjes dhe Ushtria do të dërgojnë 24 persona në Turqi për të ndihmuar

Story i radhës

22 forca speciale, një qen kërkimi dhe ndihma humanitare

Të fundit nga