Michel: Maqedonia e Veriut dëshiron të jetë pjesë e botës së lirë, ka ekspertë që përdorin dezinformata

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, tha sot se shqyrtimi është një hap i rëndësishëm për çdo hap të negociatave për çdo vend që dëshiron të anëtarësohet në BE.

“Ka ide të sinqerta Maqedonia e Veriut dëshiron të jetë pjesë e botës së lirë të shoqërive të të drejtave të njeriut dhe parimeve demokratike. Edhe pse nuk është e lehtë, ne po mundohemi të hapim derën, në mënyrë që ju të hidhni hapin e parë.

E kuptoj që duhet një shumicë prej dy të tretash në Kuvend dhe është i nevojshëm debati, por nëse përgjigja është po, atëherë qytetarët e Maqedonisë së Veriut duhet të jenë e sigurt se në ditët në vijim do të fillojmë procesin e anëtarësimit. Atëherë vendi do të jetë më i përfshirë, do të jetë një mundësi për më shumë bashkëpunim dhe koordinim.

Ne do të vendosim të japim ndihmë financiare, veçanërisht për sektorin e energjisë. Nëse ka një zgjedhje të qartë, Maqedonia e Veriut do të hapë mundësi, të gjitha me qëllim të forcimit të lidhjeve me BE-në”, tha Michel në një intervistë për “Sitel”.

Sipas tij, ka dezinformata për vetë propozimin.

“Ka disa ekspertë dhe palë të interesuara që thonë se gjuha do të vihej në rrezik, por nuk është kështu. Në vetë marrëveshjen kemi respekt për gjuhën maqedonase. Do të fillonim menjëherë me përkthimin e ligjit evropian në gjuhën maqedonase. Ky është parimi i automatizmit, është e rëndësishme të jemi të qetë”, shtoi Michel.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

​Çmimi evropian i gazit rritet në nivelin më të lartë të katër muajve

Story i radhës

Daja: Në një ndeshje të tillë besoj që nuk do të ma bëni këtë pyetje

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish