Metodat praktike dhe mjaft efektive për një larje të përsosur të atleteve

Atletet përfaqësojnë një nga ato “must have” që nuk duhet të mungojnë asnjëherë edhe nëse me kalimin e kohës priren të marrin një hije të verdhë. Në këtë mënyrë, larja dhe zbardhimi i tyre bëhet një nevojë e vërtetë për ata që duan t’i kenë gjithmonë të përsosura dhe t’i mbajnë në gjendje të mirë për sa kohë të jetë e mundur.

Duke vepruar kështu, ju shmangni shpenzimin e panevojshëm për të blerë një palë të reja, vetëm se ngjyra e bardhë e atyre që keni nuk shkëlqen aq sa në të kaluarën. Sidoqoftë, produktet e pastrimit nuk janë gjithmonë të efektshme për këtë problem, madje ka nga ata që shpesh e bëjnë edhe më të verdhë pëlhurën, por për fat të mirë, kjo gjë mund të zgjidhet në shumë mënyra të tjera.

Si t’i lani atletet?

Si fillim, para se të lani këpucët, duhet të hiqni lidhëset, pasi nuk ju lejojnë që të lani në një mënyrë cilësore. Lajini ato me dorë ose vendosini në lavatriçe, të mbyllura në një qese. Më pas duhet të hiqni edhe shtrojet, të cilat do t’i lani me dorë për të parandaluar prishjen. Atletet mund të lahen me dorë ose në lavatriçe. Nëse i lani në lavatriçe, mos harroni të futni më shumë se dy palë këpucë në shportë dhe të zgjidhni centrifugën me shpejtësinë e saj minimale. Ju mund t’i mbyllni këpucët në një qese, pasi të keni hequr gjithë rërën e grumbulluar nën to.

Temperatura e larjes duhet të variojë mes 30° dhe 40° e shumta. Uji nuk duhet të jetë shumë i ftohtë, sepse ai nuk i largon papastërtitë, as shumë i nxehtë, sepse në këtë mënyrë këpucët deformohen. Nëse lavatriçja juaj ka një program këpucësh, zgjidhni atom në rast të kundërt, përqendrohuni te një larje e butë. Përdorni gjithmonë larës të lëngshëm sepse pastruesit pluhur nuk hiqen lehtë nga pëlhura. Pasi të lahen, këpucët duhet të lihen të thahen në ajër të hapur, mbase duke futur një copë letër brenda tyre për t’i parandaluar ato të humbin formën e tyre origjinale. Nëse dëshironi të përdorni tharësen për të shpejtuar procesin e tharjes, bëjeni atë vetëm kur këpucët janë thuajse të thata.

Le të shohim mjetet më efektive për të zbardhur atletet.

– Kripa e trashë është një nga mjetet juridike më të përdorura për zbardhjen e atleteve. Kripa heq papastërtinë e rrobave dhe kthen përsëri shkëlqimin e bardhë. Mjafton vetëm gjysmë gote kripë e trashë, sapun ose pastrues dhe një furçë. Me furçën ju largoni papastërtitë brenda dhe jashtë këpucëve, duke hequr shtrojën, e cila duhet të pastrohet me sapun. Hidhni kripën e trashë brenda dhe jashtë këpucëve dhe lëreni të veprojë për rreth një orë. Më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë. Këpucët duhet të thahen në ajër të hapur por në hije.

– Me pastën e dhëmbëve pastrohet goma e bardhë e tabanit. Merrni një sasi të mjaftueshme paste dhëmbësh, një furçë dhëmbësh që nuk e përdorni më dhe një leckë të lagur. Lyejeni furçën e dhëmbit dhe shtoni pastën e dhëmbëve, më pas fërkoni pjesën e këpucëve që duhet të pastrohet. Në këtë pikë është formuar një shkumë që eliminon papastërtinë. Në fund të këtij operacioni, fshij zonën me një leckë të lagur.

– Për ta bërë veprimin e kripës si një zbardhues më efektiv, shtoni qumësht, sepse këto dy përbërës, të kombinuar së bashku, largojnë papastërtitë, kërpudhat dhe çdo baktere që gjendet në këpucë. Gjithçka që ju nevojitet është një gjysmë gotë kripë e trashë, një litër qumësht, gjysmë litër ujë dhe sapun. Derdhni qumështin dhe ujin në një tas dhe shtoni kripën, më pas fusni këpucët dhe lërini për rreth 3 orë. Pas kësaj kohe, fërkojini ato me një furçë dhe shpëlajini me ujë dhe sapun.

– Edhe përzierja e sodës së bukës me uthullën e bardhë mund të konsiderohet një zbardhues shumë i mirë. Merrni gjysmë gote uthull të bardhë, një çerek filxhan sodë buke dhe një furçë. Përzieni sodën e bukës me uthull dhe prisni që shkuma të zvogëlohet, më pas me ndihmën e një furçe, fërkoni pjesën që doni të zbardhni. Lëreni të veprojë për gjysmë ore dhe më pas shpëlajini këpucët. Kjo përzierje gjithashtu eliminon bakteret që shkaktojnë erë të keqe.

– Përdorni sapun, duke e aplikuar direkt në këpucë. Lëreni të veprojë dhe më pas shpëlajeni.

– Këpucët gjithashtu mund të pastrohen mirë edhe me lëng limoni. Priteni limonin në gjysmë dhe kalojeni në sipërfaqen që doni të zbardhni. Fërkojeni me një furçë dhëmbësh dhe shpëlajeni: e bardha do të shkëlqejë përsëri.

Ngjarja paraprake

Trajneri i Trepçës ’89, Idrizi: Merituam fitoren, nuk arritëm të realizojmë

Ngjarja e ardhëshme

​Pjaniç flet për ndeshjet ndaj Real Madridit dhe Juventusit

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian