Mësoni se si të mos i merrni gjërat personale

Secili prej nesh ka pasur një ditë të keqe në jetë. Pagjumësia, çekuilibri hormonal dhe metabolizmi i shqetësuar ndikojnë në sistemin nervor dhe befas bëheni të ndjeshëm ndaj mendimeve të të tjerëve. Mjafton një koment i papërshtatshëm, një vrenjtje apo një kritikë për t’ju shqetësuar seriozisht. Dihet se ndjeshmëria e tepruar ndodh për shkak të vetëbesimit të ulët, ndaj është e rëndësishme të dini se si të merrni kontrollin e situatës.

Për të ruajtur vetëbesimin, mjafton të ushtroni një qëndrim të qetë ndaj mendimit të të tjerëve. Ja disa këshilla që do t’ju ndihmojnë të bëheni më të fortë dhe të mos merrni gjithçka personale.

1. Ruani qetësinë

Kritika konstruktive mund të jetë shumë e dobishme dhe t’ju drejtojë në drejtimin e duhur. Një tjetër gjë është nëse një koleg ose mik bën shaka me ju ose ju kritikon ashpër. Nëse po, është e rëndësishme të ushtroni përmbajtje.

Nuk rekomandohet të largoheni nga zyra duke qarë ose duke përplasur dyert. Mos e nxitoni për të dhënë përgjigjen dhe merrni frymë ngadalë. Kjo do t’i japë bashkëbiseduesit mundësinë të pranojë gabimin dhe të kërkojë falje. Nëse nuk kërkon falje, nuk duhet të zemëroheni me këtë person.

2. Konsideroni kuadrin e gjerë

Humori i keq ndodh për arsye fiziologjike: dhimbje, lodhje, mungesë energjie ose nëse diçka nuk shkon në jetë. Kur dikush shfryn emocione negative është sepse nuk mund të përballet me asnjë konflikt të brendshëm. Nëse ka një keqkuptim, është më mirë ta zgjidhni atë në vend përpara se të kaloni në diçka më të madhe. Psikologët rekomandojnë të keni gjithmonë parasysh se ka dhimbje pas fjalëve të papërshtatshme të njerëzve të tjerë.

3. Përdorni kritikën si një mjet për zhvillimin personal

Kritikat mund të ndikojnë në humorin edhe të personit më kokëfortë. Megjithatë, intensiteti i emocioneve dobësohet ndërsa analizoni ngadalë komentet. Është e rëndësishme të dini se kritika negative mund të përdoret për zhvillimin e personalitetit. Nëse provokoheni nga komentet për sjelljen apo karakterin tuaj, mund të ketë njëfarë të vërtete në atë që thuhet. Duke folur për këtë, mos e përjashtoni mundësinë që këto komente t’ju ndihmojnë të përmirësoni veten.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Fitorja kundër Cagliarit jetike për Milanin në garën për titull, ja formacionet e mundshme

Story i radhës

Zhvillimet kryesore të ditës së 24-të të luftës në Ukrainë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish