Merkel: Maqedonia V. ende ka gjasë për sivjet, Shqipëria duhet të presë për bisedimet me BE-në

Maqedonia Veriore ka ende një gjasë për të mbajtur sesionin e saj të parë ndërqeveritar me BE-në deri në fund të këtij viti gjatë kryesimit gjermane, tha sot kancelarja gjermane Angela Merkel.

Siç raportoi Deutsche Welle në maqedonisht (dë.com/mk), Merkel e tha këtë në një video konferencë me parlamentarët e kontinentit evropian, por ajo vuri në dukje se presidenca gjermane ende po përballet me vështirësi në mbajtjen e asaj seance dhe se ka ende nevojë për negociatat midis Sofjes dhe Shkupit.

“Ne po përballemi me vështirësi në lehtësimin e sesionit të parë ndërqeveritar me Maqedoninë e Veriut. Shqipëria ka bërë përparim të madh, por veçanërisht është në pyetje se a do të kemi sukses me kohë me Maqedoninë e Veriut, sepse ka ende nevojë për negociata midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut,” tha kancelarja gjermane.

Më vonë, duke iu përgjigjur pyetjeve të deputetëve, Merkel tha se shpreson që Maqedonia e Veriut të fillojë negociatat me BE-në këtë vit, ndërsa Shqipërisë do t’i duhet të presë.

“Në rastin e Shqipërisë, çështja është pak më ndryshe. Megjithë përparimin, nuk mund të premtoj se do të ndodhë këtë vit, por do të jetë shumë shpejt,” tha ajo në takimin virtual me komitetet parlamentare të vendeve anëtare të BE-së.

Angela Merkel u tha parlamentarëve se vëmendje e madhe i kushtohet rajonit të Ballkanit Perëndimor dhe se “atje ka tension, por ka edhe përparim”.

Sipas kancelares gjermane, procesi i Berlinit provoi të ishte një iniciativë e mirë që jep rezultate.

Ngjarja paraprake

Ederson: Unë i gjuaj penalltitë më së miri në City, por s’më lejojnë

Ngjarja e ardhëshme

Alarmante- 5 vetëvrasje nga pacientët me Covid në Shqipëri

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian